معاون صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی خوزستان گفت: به منظور توسعه کسب و کار و اشتغالزایی در استان ۹ برنامه عمل برای حمایت از توسعه خوشه فناوری اطلاعات خوزستان در شورای راهبری به تصویب رسید.
کد خبر: ۱۱۶۷۰۳۱
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۱:۳۵ 15 May 2024

تابناک خوزستان: مهدی چنانی در جلسه شورای راهبردی که امروز ۲۶ اردیبهشت ماه در محل شرکت شهرک‌های صنعتی خوزستان برگزار شد، با اشاره به ساختار خوشه فناوری اطلاعات اظهار کرد: برای این منظور برنامه‌ریزی مدون و مناسبی در سال جاری جهت شناسایی و ارزیابی ایده‌های نو با قابلیت اجرایی و تاثیرگذار انجام شده است که می‌تواند راهبردهای زیربنایی را به طور کامل مشخص کند و وارد فاز عملیاتی خواهد شد.

وی با تاکید بر ارزیابی و پیدا کردن نقاط ضعف و قوت این حوزه افزود: برنامه خوشه‌سازی کسب و کارهای مرتبط با فناوری اطلاعات از دو سال پیش در دستور کار شورای راهبری قرار گرفت که در این زمینه و برای دستیابی و ارزیابی دقیق این حوزه اقدامات تاثیرگذاری انجام شده است.

چنانی اضافه کرد: اجرای پروژه توسعه خوشه ۳ سال زمان نیاز دارد که امسال وارد سال سوم شده‌ایم و امیدواریم در پایان سال بتوانیم با اقدامات انجام‌شده اداره امور خوشه را به شبکه فراگیر بسپاریم.

معاون صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی خوزستان به ضرورت همکاری با مراکز علمی، آموزشی و فنی و حرفه‌ای اشاره کرد و گفت: در برنامه‌ریزی‌ها همکاری و ارتباط گسترده با دانشگاه‌ها، مراکز علمی و آموزشی در اولویت قرار گرفته است.

وی به نحوه برگزاری دوره‌های آموزشی اشاره کرد و گفت: تاکنون چندین دوره مهارت محور، ICT و دیگر رشته‌ها برگزار شده که نتایج خوبی در بر داشته است.

در ادامه قاسمی عامل توسعه خوشه فناوری اطلاعات وضعیت خوشه را تشریح و برنامه‌های عمل را مورد ارزیابی قرار داد و گفت: این خوشه در سه بخش مرتبط با یکدیگر می‌تواند فعالیت‌های خود را به پیش ببرد که هر کدام می‌تواند بازار جدیدی را پیش رو قرار دهد.

وی به کمبودها و نقصان‌های موجود بر سر راه خوشه فناوری اطلاعات استان و نحوه رفع آن‌ها اشاره کرد و گفت: در سطح استان کمبودها و نقصان‌های بازار کسب و کار فناوری اطلاعات به طور منطقی شناسایی شدند و دست‌اندرکاران با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده درصدد مرتفع کردن آن طی سال جاری خواهند بود.

محمود نایل رییس اتحادیه رایانه و کافی نت اهواز نیز به خریدهای خارج استانی ادارات دولتی و شرکت‌های بزرگ اشاره کرد و گفت: یکی از اصلی‌ترین معضلی که در روند شکل‌گیری خوشه وجود دارد این است که اغلب دوائر دولتی و شرکت‌های بزرگ مجبور هستند اقلام مورد نیاز خود را از سامانه تدارکات دولت تامین کنند.

وی افزود: شرکت‌های موجود در خوزستان به دلیل هزینه‌های سنگین مازاد به تناسب دیگر استان‌ها توان رقابت با شرکت‌های خارج از استان را ندارند.

در این جلسه نمایندگان استانداری خوزستان، اداراه کل فنی و حرفه‌ای، اداره کل صنعت، معدن و تجارت، مرکز رشد دانشگاه شهید چمران، اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز دیدگاه‌های خود را در خصوص برنامه عمل سال سوم خوشه کسب و کار فناوری اطلاعات عنوان کردند.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار