مدیر کل دامپزشکی خوزستان با اشاره به رصد و پایش مستمر از بیماری‌های لکه سفید و نکروز حاد هپاتو پانکراس در مزارع تکثیر میگو گفت: ۴۰ مزرعه پرورش میگو در سال زراعی با نظارت مستمر کارشناسان دامپزشکی در استان در حال آماده‌سازی است.
کد خبر: ۱۱۶۶۶۰۱
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۴:۴۹ 12 May 2024

تابناک خوزستان: ناصر عسکری فرد روز یکشنبه در جمع خبرنگاران به فعالیت ۲ مرکز تکثیر میگو در سال جاری اشاره و بیان کرد: مراکز تکثیر به عنوان اولین گلوگاه‌ها برای پیشگیری و کنترل بیماری‌ها هستند و اعمال نظارت‌های بهداشتی دقیق در قالب رصد و پایش و بر پایه برنامه ملی راهبردی کنترل بیماری‌های لکه سفید میگو و AHPND، باعث تولید پست لاروهایی سالم و با کیفیت و به تبع آن، باعث پایداری و افزایش بازدهی تولید خواهد شد.

مدیر کل دامپزشکی خوزستان ادامه داد: در طول دوره تکثیر و پرورش، پایش و مراقبت از بیماری‌های لکه سفید و نکروز حاد هپاتو پانکراس در مزارع تکثیر میگو با انجام آزمایشات دقیق مولکولی در آزمایشگاه مرجع منطقه‌ای دامپزشکی استان خوزستان انجام می‌شود.

عسکری‌فرد: پایش دقیق، منظم و ردیابی بیماری‌ها از سوی دامپزشکی، ارتقای سطح دانش و آگاهی پرورش دهندگان و رعایت اصول امنیت زیستی و قرنطینه‌ای و مدیریت بهینه پرورش از سوی آنها، شرایط مناسبی برای مقابله با هر گونه بیماری و کنترل آن را فراهم کرده که نیازمند همراهی و همکاری فعالان صنعت تکثیر و پرورش میگو است.

وی خاطر نشان کرد: با انجام نظارت‌های بهداشتی و قرنطینه ای دامپزشکی، در سال گذشته شاهد آن بودیم که تولید میگو پرورشی در مزارع پرورش میگو در استان خوزستان با افزایش ۳۰ درصدی و عاری از هرگونه بیماری لکه سفید و AHPND انجام شد.

 

 

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار