رئیس مرکز بهداشت خوزستان خبر داد:
غربالگری 94 درصدی طرح ملی کنترل فشار خون در خوزستان

دکتر مهدی حسینی‌زاده در جمع خبرنگاران اظهار کرد: اجرای طرح ملی کنترل فشار خون بالا در سراسر کشور در دو مرحله از 27 اردیبهشت ماه آغاز شد و 15 تیرماه به پایان رسید.

وی افزود: این طرح با 436 ایستگاه سیار و بیش از 950 ایستگاه ثابت در خانه‌های بهداشت و مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اجرا شد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: هدف از اجرای این طرح، اندازه گیری فشار خون کلیه افراد 30 سال و بالاتر، زنان باردار و بیماران کلیوی بود که بخشی از این ارزیابی در قالب خوداظهاری و از طریق سامانه salamat.gov.ir انجام شد.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان بیان کرد: طبق گزارش نهایی در این طرح یک میلیون 214 و هزار و 241 نفر معادل 94 درصد گروه هدف این طرح غربالگری شده‌اند.

حسینی‌زاده ادامه داد: از مجموع جمعیت غربالگری شده، 75 هزار و 780 نفر دارای فشار خون بالا، 17 هزار و233 نفر مشکوک به بیماری فشار خون، 249 هزار و 123 نفر در معرض ابتلا به فشار خون بالا و 872 هزار و 105 نفر نیز دارای فشار خون طبیعی شناسایی شده‌اند.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان گفت: بیماران مبتلا به فشار خون بالا که در این طرح شناسایی شده‌اند، جهت کنترل بیماری به مراکز درمانی ارجاع شدند.