سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به آغاز موج سوم کرونا در برخی استان‌‌های کشور جزئیات پیش‌خرید واکسن کرونا را تشریح کرد.
کد خبر: ۹۰۲۳۶۵
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۶ 23 September 2020

دکتر سیماسادات لاری در نشست خبری که در استودیو سلامت وزارت بهداشت و به‌صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس و شهدای گرانقدر دفاع مقدس و مدافع سلامت، گفت: هفت ماه است که تمام کشورهای دنیا درگیر بیماری کرونا هستند و تاکنون 965 هزار نفر از جمعیت دنیا قربانی این بیماری شده‌‌اند که 2.5 درصد از این آمار، مربوط به ایران است.

کووید19 رو به شتاب است

وی با بیان اینکه کووید19 به‌شدت رو به شتاب است، افزود: هنوز نه واکسنی برای این بیماری کشف شده است و نه درمان قطعی برای آن وجود دارد. بهترین راه جلوگیری از این بیماری، رعایت دقیق پروتکل‌‌های بهداشتی است. مدتی از این بیماری می‌‌گذرد و زندگی نیز جریان دارد، ما باید سبک زندگی‌مان را تغییر دهیم. همه دنیا به‌سمت بازگشایی‌‌ها و ازسرگیری فعالیت‌‌ها گام برداشته‌‌اند، اما با رعایت دقیق پروتکل‌‌های بهداشتی. ما نیز با عزم جدی‌‌تر، در رعایت پروتکل‌‌های بهداشتی نباید کوتاهی کنیم، ممکن است مردم اندکی خسته شده باشند، اما با توجه به شیوع بیشتر ویروس و آغاز موج سوم، در برهه کنونی ملزم به رعایت اصول بهداشتی و ضروری هستیم. نکته بعدی خستگی کادر درمانی است. با افزایش آمار ابتلا، فشار کاری کادر درمان نیز بیشتر شده است و احتمال بیمارشدنشان نیز بیشتر می‌‌شود.

لاری گفت: در برخی استان‌‌ها موج سوم کرونا آغاز شده و لازم است درخصوص کاهش استفاده از ماسک و رعایت پروتکل‌های بهداشتی هشدار دهیم. بارها تأکید کردیم که پاییز امسال به‌دلیل شیوع آنفلوآنزا می‌‌تواند فصلی نگران‌کننده باشد. البته آماری که از نیم‌کره جنوبی رسیده، امیدوارکننده است، چراکه به‌علت استفاده از ماسک و رعایت بهداشت، آمار ابتلا به آنفلوآنزا 90 درصد کاهش پیدا کرده است.

مشارکت ایران در مجمع بین‌المللی تولید واکسن کرونا

وی درخصوص واکسن کرونا نیز اظهار کرد: در کشور ما گروه‌‌‌هایی برای تولید واکسن کرونا مشغول به کار هستند و پابه‌پای دنیا در حال حرکت هستیم. اقدام معقولانه این بود که سبد خود را برای خرید واکسن کرونا پیش از سایر کشورها بگذاریم. مجمعی به‌نام «کو وکس» وجود دارد که 180 کشور در آن ثبت‌نام کرده‌اند و 18 شرکت تولیدکننده واکسن در این مجمع مشارکت دارند که ایران هم در این کنسرسیوم حضور دارد. شرط این بود که 15 درصد پیش‌پرداخت برای تولید این واکسن پرداخت شود که اگر موفق به تولید واکسن نشدند هم این مبلغ برنمی‌‌‌گردد. از آنجایی که دسترسی به واکسن کرونا بسیار اهمیت دارد، در آخرین مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا قرار شد این 15 درصد پرداخت شود تا سبد ایران نیز در این کنسرسیوم باشد و اگر واکسن کرونا تولید شود، در اختیار ایران هم قرار بگیرد.

لاری ادامه داد: همان طور که وزیر بهداشت گفت با فردی که ایرانی‌الاصل است و در هند شرکت ساخت واکسن دارد هم مذاکره‌‌هایی انجام شده است. برآوردها نشانگر این است که قطعاً زودتر از 6 ماه دسترسی به واکسن نخواهیم داشت و اگر دسترسی داشته باشیم هم مانند همه کشورهای دیگر، این واکسن ابتدا شامل گروه‌‌‌های آسیب‌پذیر خواهد شد.

جزئیات تأمین واکسن آنفلوآنزا

سخنگوی وزارت بهداشت درخصوص واکسن آنفلوآنزا، گفت: در هیچ جای دنیا این طور نیست که واکسن آنفلوآنزا همه مردم را تحت پوشش قرار دهد. واکسن آنفلوآنزا 30 تا 60 درصد ایمنی‌زایی ایجاد می‌‌‌کند و اولویت با افراد آسیب‌پذیر است. یکی از رسالت‌‌‌های رسانه‌‌‌ها این است که در این زمینه به مردم اطلاع‌رسانی شود که زنان باردار، افرادی که بیماری زمینه‌‌‌ای دارند، سالمندان بالای 65 سال از واکسن آنفلوآنزا استفاده کنند.

وی عنوان کرد: سال گذشته 250 هزار تا 300 هزار دوز واکسن آنفلوآنزا در اختیار معاونت بهداشتی بود و امسال پیش‌بینی ما 2.5 میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا برای معاونت بهداشتی است. در زمان حاضر در کشور 1.5 میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا برای گروه‌‌‌های پرخطر داریم که در حال توزیع در معاونت بهداشتی است و اولویت اول مصرف آن هم با زنان باردار روستایی است.

معاون وزیر بهداشت ابراز کرد: البته مشکل ارز در زمینه تأمین واکسن آنفلوآنزا وجود داشت که ارز آن تأمین شد، اما تحریم‌‌ها در این زمینه تأثیر گذاشته است. در زمان حاضر 1.5 میلیون دوز واکسن هلندی در کشور موجود است. بر اساس دستورالعمل معاونت بهداشتی، برای زنان باردار، سالمندان در روستاها، کادر بهداشت و درمان با اولویت‌بندی حضور در قسمت‌‌‌های پرخطرتر، نیروهای مسلحی که در مراکز بهداشتی و درمانی کار می‌‌کنند از این واکسن استفاده می‌‌‌شود. این واکسن به اسم افراد در گروه‌‌‌های پرخطر ثبت شده است و در همان مرکز بهداشتی تزریق می‌شود.

لاری گفت: واکسنی که قرار است در داروخانه‌‌‌ها توزیع شود، هم QR کد دارد و به هر نفر یک واکسن تحویل داده می‌‌‌شود تا از کلاهبرداری جلوگیری شود. برخی صحبت‌‌‌ها درباره پیش‌فروش واکسن آنفلوآنزا انجام می‌‌‌شود که اصلاً صحت ندارد و چیزی به‌اسم پیش‌فروش واکسن آنفلوآنزا نداریم. راه‌‌‌های پیشگیری از آنفلوآنزا شبیه کووید19 است و با شستن دست‌‌‌ها و استفاده از ماسک می‌‌‌توان از ابتلا به این بیماری در افرادی که در گروه‌های پرخطر نیستند، جلوگیری کرد. هنوز واکسن آنفلوآنزا بین داروخانه‌‌‌ها توزیع نشده است، سامانه مربوطه طراحی شده است که اسم بیمار و کد ملی او ثبت شود تا واکسن به اسم شخص باشد، به هر حال عده‌ای ممکن است موج‌سواری و از واکسن آنفلوآنزا سوءاستفاده کنند.

سخنگوی وزارت بهداشت یادآور شد: تحریم‌ها بسیار ظالمانه است، یک بیماری همه جهان را درگیر کرده است و ما از برخی داروها و واکسن محروم می‌‌‌شویم، حتی ارز مورد نیاز تأمین می‌‌‌شود و کشورها به‌خاطر ترس از تحریم ممکن است برای تأمین دارو یا واکسن همکاری نکنند.

وی اضافه کرد: جان مردم برای ما اهمیت دارد و همه تلاش‌‌‌ها برای تأمین واکسن آنفلوآنزا انجام می‌‌‌شود. هنوز دیر نشده است و 1.5 میلیون دوز موجود برای افراد آسیب‌پذیر تزریق می‌‌شود.

وی درباره دوقیمتی بودن واکسن آنفلوآنزا گفت: قیمت این واکسن بستگی به تبادل ارز دارد. 2.5 میلیون دوز که در اختیار معاونت بهداشت قرار می‌‌گیرد، رایگان است. پزشکان و دندانپزشکان اعتراضاتی داشتند که چرا در این محدوده قرار نگرفته‌‌‌اند. این موضوع به میزان تأمین واکسن آنفلوآنزا بستگی دارد، زیرا حتی برای کادر بهداشت و درمان هم با توجه به خطر محل خدمت، اولویت‌گذاری شده است. بر اساس آخرین تصمیم‌‌گیری‌‌‌ها، قرار بر این شد که حدود 12 میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا با ارز دولتی خریداری شود و حدود 42 هزار تومان قیمت داشته باشد و اگر تقاضا بیشتر باشد، ممکن است با ارز نیمایی خریداری شود که قیمت آن در بازار بیشتر خواهد بود. تلاش بر این است که با ارائه کد ملی و ثبت آن، جلوی دلالی‌ها و سوءاستفاده‌‌‌ها گرفته شود.

وی ادامه داد: نباید تقاضای زیادی برای استفاده از واکسن آنفلوآنزا به مردم القا کرد زیرا در ایده‌آل‌‌ترین حالت، واکسن آنفلوآنزا بین 30 تا 60 درصد ایمنی ایجاد می‌‌‌کند.

جداشدن کارانه از اضافه‌کار

سخنگوی وزارت بهداشت درخصوص جدا شدن کارانه از اضافه‌کار خاطرنشان کرد: یکی از دغدغه‌‌‌های همکاران ما همواره بحث کارانه‌‌‌ها بود که دانشگاه‌‌‌های علوم پزشکی از پرداخت کارانه عقب بودند. در اسفند 98 وزارت بهداشت اعلام کرد که کارانه از اضافه‌کار جدا شود. پرداخت کارانه همواره با تأخیر مواجه است. این اقدام جدید وزارت بهداشت باعث م‌ ‌شود که اضافه‌کار با حقوق پرداخت شود. از طرفی کارانه وابسته به درآمد اختصاصی بیمارستان‌ها است. متأسفانه در شرایط کنونی، درآمد اختصاصی بیمارستان‌‌‌ها کاهش یافته است، از طرفی بار بیماران کرونایی هزینه‌بردار است، در نتیجه کارانه هم کاهش یافته است.

وی افزود: آنچه از طرف سازمان برنامه و بودجه و وزارت بهداشت بر آن اصرار شده این است که بدهی کارانه تا آخر سال 98 صفر شود. تا آخر هفته اول مهر ماه قرار است 2 هزار و 7 میلیارد تومان واریز شود تا بدهی کارانه تا آخر سال 98 صفر شود.

پرداخت پاداش کرونا

لاری درخصوص پرداخت پاداش کرونا نیز بیان کرد: 886 میلیارد تومان پاداش در سه قسمت پرداخت شده است. دانشگاه‌‌‌های علوم پزشکی این پاداش‌‌‌ها را با الگوهای متفاوتی پرداخت کردند. برنامه‌ریزی ما این است که معوقات پرداخت شود و با توجه به اینکه کارانه از درآمد اختصاصی بیمارستان‌‌‌ها تبعیت می‌‌کند، حداقل‌‌‌هایی تعریف شود تا این فشار مالی جبران شود.

چه‌تعداد بیمارستان و مرکز درمانی اضافه شده است؟

سخنگوی وزارت بهداشت درخصوص زیرساخت‌‌‌های تأمین‌شده در نظام سلامت پس از شیوع کرونا در کشور، اظهار کرد: قبل از شیوع کرونا در بخش دولتی و خصوصی کشور، 996 بیمارستان داشتیم و در زمان حاضر حدود 1022 بیمارستان داریم. قبل از شیوع کرونا، 127 هزار تخت بیمارستانی داشتیم که در زمان حاضر 146 هزار تخت بیمارستانی داریم. قبل از شیوع کرونا، 12 هزار بخش ویژه داشتیم که در زمان حاضر 14 هزار بخش ویژه داریم، البته این آمارها در پایان همین هفته بِروزرسانی می‌‌‌شوند.

بهبود شرایط دستیاران پزشکی

وی درخصوص بهبود شرایط دستیاران پزشکی، گفت: دستیاران پزشکی مثل سربازان خط مقدم مقابله با کرونا هستند و بار زیادی بر دوش آنهاست. شورای صنفی دستیاری داریم که مشکلات آنها را مطرح کرده‌اند، در این زمینه قدم‌هایی برای بهبود شرایط دستیاران برداشته شده است. یکی از مطالبات، تغییر در تعهدنامه دستیاران بود که شاید اجرا نمی‌شد، اما بار ذهنی منفی در این زمینه ایجاد کرده بود. معاونت حقوقی در این زمینه کمک زیادی به ما کرد تا تعهدنامه دستیاران تغییراتی داشته باشد.

وی اضافه کرد: دریافتی دستیاران پزشکی، حق‌الزحمه است که بین یک‌میلیون و 800 هزار تومان تا دومیلیون و 200 هزار تومان است. برای رزیدنت که سن بالای 30 سال دارد و اکثر آنها تشکیل خانواده داده‌‌اند، این مبالغ واقعاً اندک است، به‌تازگی وزیر بهداشت تصویب کرد که حق‌الزحمه این افراد تا 50 درصد افزایش پیدا کند که از مهر ماه اجرایی می‌‌‌شود، همچنین در تخصیص بودجه، 30 میلیارد تومان برای وام دستیاری در صندوق رفاه دانشجویان در نظر گرفته شد و 30 میلیارد تومان هم صندوق رفاه اضافه می‌کند و بر این اساس قرار شده به 10 هزار رزیدنت، وام 15میلیون تومانی داده شود که از آبان ماه اجرایی می‌‌‌شود.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت ادامه داد: در مجموع 17 هزار رزیدنت داریم که با دکترای حرفه‌‌‌ای، 22 هزار نفر شامل این وام م‌ ‌شوند، اولویت آن با سال‌آخری‌‌‌ها و با سود 4 درصد است.

سخنگوی وزارت بهداشت ابراز کرد: از طرفی این افراد بیمه سلامت نداشتند. بسیاری از دستیاران دچار بیماری کووید19 شده‌‌‌اند، اما تاکنون از دستیاران شهید نداشتیم و نکته مهم این بود که این افراد بیمه درمانی نداشتند، در این زمینه تفاهم‌نامه‌‌‌ای با بیمه سلامت امضا شد که تعداد زیادی از این افراد بیمه پایه شدند. برای بیمه پایه هم قرار است همین هفته با بیمه آتیه‌سازان حافظ صحبت کنیم تا بیمه تکمیلی آنها نیز اجرایی شود.

وی افزود: برای بیمه تأمین اجتماعی نیز با این سازمان صحبت شده است تا 9 درصد بیمه سلامت کم شود و حدود 360 هزار تومان از طرف دستیاران پرداخت شود تا به‌شکل اختیاری یا خویش‌فرما، بیمه تأمین اجتماعی شوند. اگر خودشان بتوانند این هزینه را پرداخت می‌‌کنند و اگر نتوانند، صندوق رفاه دانشجویان این مبلغ را به‌صورت وام در اختیار آنها می‌‌‌گذارد.

معاون وزیر بهداشت گفت: مشکل دیگر این افراد، پاویون یا محل استراحت بود. سقف کشیک دستیاران 12 شب است و اگر بیش از این، کشیک بدهند باید دریافتی داشته باشند، در نتیجه دستیاران مجبور بودند در پاویون‌‌‌ها استراحت کنند، در این زمینه وزیر بهداشت حمایت کرده است و حدود 27 میلیارد تومان برای هر دانشگاه علوم پزشکی در نظر گرفته می‌‌‌شود تا شرایط پاویون‌‌‌ها بهبود پیدا کند، با این حال، دستیاران سرمایه‌‌های کشور هستند و باید به شرایط آنها توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

رفتار اجتماعی بر عملکرد کرونا مؤثر است

سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به سؤالی درباره پیش‌بینی روند بیماری کووید19 در کشور گفت: بیماری کووید19 ناشناخته است و هیچ کدام از ما فکر نمی‌‌‌کردیم در تابستان هم با خیز این بیماری مواجه شویم. رفتار اجتماعی ما بسیار مؤثر است. این ویروس بسیار هوشمند است و هرجا که فاصله‌گذاری رعایت نمی‌شود و رفتار اجتماعی ما تغییر می‌‌‌کند، خود را در افزایش آمار ابتلا و بستری‌‌ها نشان می‌‌دهد.

وی همچنین گفت: در زمان حاضر تنها چیز اثبات‌شده این است که قدرت سرایت بیماری کرونا بین 5 تا 10 برابر افزایش یافته است. البته هنوز اثبات نشده است که شدت بیماری افزایش یافته باشد. انستیتو پاستور و یک مرکز تحقیقاتی دیگر روی این موضوع در حال کار هستند. فاصله دو موج بیماری در استان قم بیشتر بوده و در مورد نمونه‌‌ها در حال تحقیق هستند تا ببینیم آیا تغییری روی شدت بیماری‌زایی ایجاد شده است یا خیر.

آخرین وضعیت شهدای سلامت

لاری درباره آخرین آمار ابتلای کادر بهداشت و درمان به کووید19 و شهدای سلامت بیان کرد: هر زمان شیوع بیماری بیشتر شده است، ابتلا هم بیشتر م‌ ‌‌شود. میزان مراقبت‌‌‌ها افزایش پیدا کرده است. این طور نیست که بگوییم تعداد بیشتری از کادر درمان به بیماری کرونا مبتلا شده‌‌‌اند. وقتی میزان بیماری بیشتر می‌‌‌شود، به هر حال کادر بهداشت و درمان هم با بیماران بیشتری سروکار دارند.

وی افزود: دستورالعمل شهدای سلامت هم به‌صورت کامل تصویب نشده است، اما بر اساس این دستورالعمل افرادی شهید سلامت محسوب می‌‌‌شوند که درگیری مستقیم با بیماران کووید19 داشتند. آخرین بار این عدد حدود 164 نفر اعلام شده بود و این موضوع باید بر اساس دستورالعمل شهدای سلامت تأیید شود.

طرح تحول سلامت ادامه دارد

معاون وزیر بهداشت همچنین در پاسخ به سؤالی درباره ادامه طرح تحول سلامت گفت: تغییری در طرح تحول سلامت ایجاد نشده است و همچنان ادامه دارد. کاهش اعمال الکتیو (غیراورژانسی) باعث کاهش درآمد بیمارستان‌ها شده است، ولی تغییری در دریافت هزینه بیشتر از بیمارستان‌‌ها اتفاق نیفتاده است.

محدودیت‌‌‌های کرونایی

سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به سؤالی درباره بازگشت محدودیت‌‌‌های کرونایی اظهار کرد: همان‌طور که دبیرکل سازمان جهانی بهداشت هم اعلام کرده است، همه جهان به‌سمت بازگشایی‌‌ها حرکت کرده‌اند. محدودیت‌‌ها باید در ستاد ملی کرونا مصوب شود. از نظر وزارت بهداشت، هر چیزی که باعث شود فاصله‌گذاری دچار اختلال شود، می‌تواند آمار ابتلا را افزایش بدهد. وزارت بهداشت طرح‌‌‌های خود را به ستاد ملی مقابله با کرونا می‌‌‌برد و اگر بر اساس تصویب ستاد ملی مقابله با کرونا قرار به بازگشایی باشد، باید پروتکل‌‌‌هایی تدوین و سپس نظارت کنیم. در زمان حاضر افت میزان رعایت پروتکل‌‌‌ها را شاهد هستیم که در اماکنی مانند نانوایی‌ها و پاساژها و فرودگاه‌‌ها این موضوع شدیدتر است.

وی اضافه کرد: از طرفی سازمان‌‌‌ها و اداره‌‌ها باید به‌سمت الکترونیکی شدن خدمات بروند. همچنین مسئولان باید از سازمان‌ها و اداره‌‌‌ها بخواهند که چه برنامه‌‌‌هایی اضافه شده است و چقدر به‌سمت زندگی همراه با کرونا حرکت کرده‌‌‌اند. قانون باید به یاری افرادی بیاید که پروتکل‌‌‌های بهداشتی را رعایت می‌‌‌کنند و قانون درباره رعایت یا عدم رعایت پروتکل‌‌‌های بهداشتی جدی‌‌‌تر وارد صحنه شود. از طرفی اگر استانی دچار مشکل شود، باید پروتکل‌‌‌ها جدی‌‌تر رعایت شود. در زمان حاضر در استان قم، مدارس غیرحضوری شده است و وقتی جایی شیوع بیماری بالاتر می‌‌رود، محدودیت‌‌‌های قابل انجام باید اعمال شود. به هر حال خط قرمز ما رعایت پروتکل‌هاست.

میزان ابتلا و بستری کودکان به کرونا

سخنگوی وزارت بهداشت درباره ابتلا و بستری کودکان به‌علت کووید19 نیز گفت: بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت، بستری و فوت با PCR مثبت کرونا اعلام می‌‌‌شود. درصد کل موارد بستری بیماری‌‌‌های شدید تنفسی در سنین 6 تا 18 سال از ابتدای شیوع بیماری کرونا در کشور تا 15 شهریور، 2.64 درصد بوده که از این میزان، تست کرونای 1.24 درصد مثبت بوده و 0.51 درصد از این میزان فوت کردند. اما در نیمه شهریور، این میزان به 0.58 درصد افزایش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: این‌که بدانیم بازگشایی مدارس چقدر تأثیر داشته است، باید سه تا چهار هفته از این موضوع بگذرد. باید درصدی از حضور دانش‌آموزان در مدارس داشته باشیم تا بدانیم چقدر از دانش‌آموزان در مدارس حضور پیدا کردند و در این زمینه در حال رایزنی با وزارت آموزش و پرورش هستیم. در مجموع در 15 روز اخیر تغییر چندانی در ابتلای این سنین نسبت به گذشته نداشتیم. نمی‌‌‌توانیم تأثیر بازگشایی مدارس را فعلاً ارزیابی کنیم، همچنان الگوی بیماری به‌شکلی است که افراد آسیب‌پذیر و سالمندان را بیشتر درگیر می‌‌‌کند.

لاری اظهار کرد: در موج دوم بیماری دیدیم که افراد 35 تا 45 سال بیشتر مراجعه می‌‌کردند، زیرا بازگشایی‌‌‌ها انجام شده بود و این سنین در حال فعالیت روزمره بودند. اوایل شیوع کرونا، سالمندان بیشتر رعایت می‌‌‌کردند و از منزل خارج نمی‌شدند و فاصله را حفظ می‌کردند و دیگران یا جوانان سراغ آنها نمی‌‌‌رفتند، اما اکنون شرایط عادی‌انگاری شده است و فاصله‌گذاری‌‌ها حفظ نمی‌شود و فوتی در بالای 70ساله‌‌ها بیشتر اتفاق می‌افتد.

بیمار کرونایی نباید همراه داشته باشد

معاون وزیر بهداشت در پاسخ به سؤالی درباره الزام یک بیمارستان به داشتن همراه برای بیمار کرونایی گفت: یکی از اشتباه‌‌ها این است که همراه بیمار از بیمار کرونایی مراقبت کند، این موضوع اشتباه است و نباید اتفاق بیفتد و این موضوع خاص نیز قابل پیگیری است.

سفرها تشدیدکننده بیماری کرونا هستند

وی در پاسخ به سؤالی درباره ایجاد محدودیت برای سفرها بیان کرد: به هر حال پیش‌بینی می‌‌‌شد که در تعطیلات تاسوعا و عاشورا، سفرها بیشتر می‌‌‌شود و اگر پروتکل‌‌ها رعایت نشود، سفرها می‌توانند تشدیدکننده بیماری باشند.

نظارت بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی ادامه دارد

سخنگوی وزارت بهداشت درباره نظارت بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی ابراز کرد: 7500 نیروی بهداشت محیط و بهداشت حرفه‌ای داریم که بسیار زحمت می‌‌کشند و هر اتفاقی که در کشور می‌افتد، مانند کنکور و مراسم عزاداری و بازگشایی مدارس، این همکاران ما باید بر اجرای پروتکل‌‌‌های بهداشتی نظارت داشته باشند. برنامه‌ریزی شده است که آموزش‌هایی به 15 هزار نفر از نیروهای حراست هم داده شود تا بر رعایت پروتکل‌‌های بهداشتی نظارت داشته باشند.

وی افزود: از طرفی صنف‌‌ها باید بر رعایت پروتکل‌‌‌های بهداشتی نظارت داشته باشند، اما دغدغه و نگرانی وزیر بهداشت در این زمینه بسیار زیاد است و اصرار شده است که وزارت بهداشت هم نظارت‌‌‌ها را افزایش بدهد. همکاران بهداشتی در این زمینه دچار سختی‌‌ها و مشکلات زیادی می‌‌‌شوند، از طرفی خود مردم هم بهترین ناظرها برای رعایت پروتکل‌‌‌های بهداشتی هستند. بسیاری از اطلاعاتی که دریافت می‌‌کنیم از گزارش‌های مردمی از سامانه 190 است.

سخنگوی وزارت بهداشت عنوان کرد: کاهش میزان استفاده از ماسک در اماکن عمومی 16.45 درصد است. البته این میزان در استان‌‌‌های متخلف، متفاوت است. مدیریت ستادهای استانی و جدی بودن مردم در رعایت پروتکل‌های بهداشتی و استفاده از ماسک در این زمینه تأثیر مستقیم دارد. مردم باید بدانند که مجبوریم سبک زندگی را تغییر بدهیم تا راحت‌‌تر و سلامت‌‌تر زندگی کنیم.

منبع: تسنیم
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار