طاهری:
بازرس امور ورزش و جوانان سازمان بازرسی کل کشور گفت: گزارش سازمان بازرسی درباره پرونده ویلموتس مراحل نهایی را طی می کند و با مسببان این رای برخورد قاطع می شود.
کد خبر: ۸۸۸۷۱۵
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۱ 18 August 2020

مسعود جعفری طاهری درباره محکومیت فدراسیون فوتبال ایران در پرونده مارک ویلموتس در برنامه فوتبال برتر اظهار داشت: در موضوع این اتفاق دو رویکرد داریم. در رویکرد بین المللی هیچ ایرانی ای از این رای خوشحال نیست و هر یک از ما در هر شرایط و جایگاهی که هستیم باید از داشته های ملت مان صیانت کنیم.

تجدیدنظرخواهی در CAS برای مسئولان ورزش و فدراسیون فوتبال وظیفه سنگینی است

وی افزود: ما نسبت به این رای حق تجدیدنظر خواهی داریم که در این بازه زمانی چنین اقدامی برای مسئولان عالی ورزش کشور و فدراسیون فوتبال وظیفه سنگینی است و همه مسئولان ورزش باید برای احقاق حق مردم تمام تلاش خود را انجام بدهند.

گزارش سازمان بازرسی درباره پرونده ویلموتس مراحل نهایی را طی می کند

بازرس کل امور ورزش و جوانان سازمان بازرسی کل کشور  خاطرنشان کرد: رویکرد دیگر درباره مطالبه گری مردم است که سازمان بازرسی کل کشور به این پرونده ورود کرد و ابلاغی هم صادر شد. تیمی از بازرسان مستقر شده و پرونده را پیگیری کردند.  گزارش ما هم مراحل نهایی اش را برای ارسال به مراجع ذی ربط طی می کند.

ایرادهای زیادی درباره قرارداد ویلموتس وجود دارد

طاهری ادامه داد: جدا از بندهای قرارداد آنچه شرح مختصری از یافته ها و بررسی های ما است می دهم. ایرادهایی مترتب بر این قرارداد است که وکیل محترم پرونده هم به آن اذعان کردند. با ویلموتس از ۲۲ می ۲۰۱۸ تا پایان جام جهانی ۲۰۲۲ قراردادی منعقد شده است‌ و مبلغ آن برای سه سال و نیم ۷ میلیون و ۷۷۵ هزار یورو است‌. دستیاران ویلموتس هم سالانه ۱۵۰ هزار یورو در سال دستمزدشان بوده است‌.

مجموع پرداختی به ویلموتس ۲ میلیون و ۲۷۸ هزار و ۷۱۵ یورو، ۱۱۰۶۳ دلار و ۷۰۰ میلیون تومان است‌‌

وی افزود: مجموع مبلغ پرداختی به ویلموتس و دستیارانش در مدت ۶۳ روز فعالیت آنها در ایران ۲ میلیون و ۲۷۸ هزار و ۷۱۵ یورو، ۱۱۰۶۳ دلار و بالغ بر ۷۰۰ میلیون تومان است‌‌. طبق بررسی ها ما درباره حق الزحمه آنها قریب به ۶۰۵ هزار یورو مازاد دریافتی داشته اند.

فدراسیون ۸۸ میلیارد بدهی مالیاتی دارد اما مالیات بردرآمد ویلموتس را هم تقبل کرده است

بازرس کل امور ورزش و جوانان سازمان بازرسی خاطرنشان کرد: اگر همه این ها را کنار بگذاریم بررسی های ما نشان می دهد فدراسیون فوتبال قریب به ۸۸ میلیارد تومان بدهی مالیاتی دارد اما درحالیکه مالیات بر درآمد برعهده خود شخص است فدراسیون برای ویلموتس بالغ بر ۷ میلیارد تومان هم مالیات هم تقبل کرده است.

تاج هشت روز پیش از تصویب اعضای هیات رئیسه با ویلموتس قرارداد بست

طاهری تصریح کرد: ایرادهای زیادی درباره قرارداد وجود دارد که یکی از آنها طی نشدن روال اساسنامه ای برای امضای قرارداد است. یعنی باید ابتدا رئیس فدراسیون یک یا چند گزینه را به هیات رئیسه معرفی می کرد که این کار انجام نشد. شاید رئیس وقت فدراسیون بگوید پیش از امضای قرارداد این موضوع را به شکل شفاهی به اعضای هیات رئیسه گفته ام و آنها مطلع بودند اما طبق بررسی های ما وی هشت روز پیش از تصویب اعضای هیات رئیسه با ویلموتس قرارداد بسته است.

نتایج ویلموتس بیکار هم مشخص است

وی افزود: ویلموتس در دو تیم بلژیک و ساحل عاج فعالیت کرده اما از هر دو تیم اخراج شد. وی در زمان امضای  قرارداد بیکار بوده و البته نتایج هم مشخص است. پس از هفت سال تیم ملی ایران در مقدماتی جام جهانی دو شکست را مقابل بحرین و عراق متحمل شد.

برای پرداخت حقوق کی روش هشت سال چشم ما به عایدی مان از فیفا بود 

این بازرس ادامه داد: آنچه مسلم است در عقد قرارداد صلاح کشور در نظر گرفته نشده است‌. یک موضوع دیگر هم که مسئولان فدراسیون با وجود مطلع بودن از آن این قرارداد را امضا کردند، تامین نکردن منابع مالی است. ما می دانیم تحریم هستیم و در زمان سرمربی قبلی هم این مشکل را داشتیم. ما هشت سال چشم مان به فیفا بود تا عایدی خود را از فیفا بگیریم و به کی روش بدهیم.

قرارداد ویلموتس نامتعارف و مشکل ساز بود 

طاهری تصریح کرد: با این تفاسیر با ویلموتس چندین برابر کی روش قرارداد بسته ایم. شاید مربیان ارزان قیمت تری از این مربی هم با رنک مشابه وجود داشتند. درکل قرارداد ویلموتس جدا از مشکلاتی که برای ورزش و کل کشور ایجاد کرده در زمینه های دیگری هم نامتعارف است‌ و به وی گفتند برای هر برد ۶ هزار یورو پاداش می گیری.

منابع ارزی ما محدود بود اما در عقد قرارداد حساس نبودیم 

وی ادامه داد: از طرفی به ویلموتس گفتند ۱۰ درصد پاداش صعود به جام جهانی برای این مربی است. درحالیکه در شرایط فعلی تحریم منابع ارزی ما محدود است‌ و باید در  زمینه جذب مربیان و بازیکنان خارجی حساسیت بیشتری داشته باشیم.

پرونده مربوط به قرارداد ویلموتس را پس از نهایی شدن به دادسرا ارسال می کنیم 

بازرس امور ورزش سازمان بازرسی کل کشور درباره نحوه برخورد با افرادی که مسبب حضور ویلموتس در ایران بوده و این قرارداد را امضاء کرده اند، گفت: سازمان بازرسی پرونده را تشکیل داده و این پرونده در مراحل نهایی است. پرونده برای رسیدگی به تخلفات و احیانا رسیدگی به جرائم که به مراجع رسیدگی کننده شکل مشخص دادسراها هستند، پرونده ارسال شده و با توجه به تناسب تخلف رسیدگی و رای صادر می شود. 

وکلای فدراسیون احاطه ای به پرونده نداشتند 

طاهری درباره فرصت محدود تیم وکلای فدراسیون برای ارسال لایحه دفاعی توضیح داد: همه اذعان داریم وقت آزمون و خطا نیست. وکلای پرونده می گویند ما وقت کمی داشتیم و در چهار روز باید حدود ۳۰۰ صفحه پرونده را مطالعه می کردیم.دوستان وکلا احاطه ای به شرایط کلی پرونده  نداشتند که بخواهند دفاع کنند. 

ویلموتس به دلیل بند یک ماده ۵ قرارداد سقف غرامت را گرفت 

وی افزود: همه باید دست به دست هم بدهند و مسئولان ورزش باید به این موضوع که ملی است و ورزش ایران را دچار بحران کرده ورود کنند. اینکه چرا ویلموتس توانسته سقف غرامت را بگیرد، به دلیل بند یک ماده پنج است که وی را مخیر کرده با وکلایی که دارد و از منتسبین بسیار نزدیک به ویلموتس هم هستند چنین رایی بگیرد‌.

نتیجه نهایی پرونده ویلموتس به زودی اعلام می شود

بازرس سازمان بازرسی توضیح داد: رئیس وقت فدراسیون می گوید وکیلی که من استخدام کردم از این پرونده عزل شده و فردی آمده که به پرونده احاطه ندارد. البته افرادی که اکنون مسئول فدراسیون  هستند، آن زمان هم به عنوان اعضای هیات رئیسه قرارداد را امضا کرده و در مراحل مختلف پاسخگوی سوال های ما بودند. طبق روال سازمانی سازمان بازرسی، رسیدگی به پرونده مراحل نهایی را طی می کند و به زودی نتیجه اعلام می شود.

با مسببان قرارداد ویلموتس برخورد قاطعی می شود 

طاهری درباره نفوذ برخی آقازاده ها به قرارداد ویلموتس و نحوه برخورد با مسببان این قرارداد بد توضیح داد: سوالی که اکنون برای مردم مطرح شده این است که نتیجه نهایی پرونده چه می شود؟ محاکم قضایی طبق گزارش نهایی سازمان بازرسی  با مسببین اتفاق ویلموتس برخورد قاطع می کنند. در این پرونده  موضوع ترک فعل خیلی مهم است هر کس در هر مرحله از قرارداد به آن توجه نکرده و  کارش را درست انجام نداده با وی برخورد مناسب و قاطع صورت می گیرد.

باید مسیر همکاری با مربیان و بازیکنان خارجی مشخص باشد 

وی با انتقاد  از نحوه حضور مربیان خارجی در فوتبال ایران عنوان کرد: باید به بحث کلی مربی و بازیکن خارجی گریزی بزنم. اگر می خواهیم از مربی خارجی استفاده کنیم باید از مربی ای استفاده شود که به علم روز مجهز باشد و سبب ارتقای مربیان و بازیکنان داخلی ما شود. باید انتخاب هدفمند داشته باشیم و در راه همکاری با این مربیان و بازیکنان مسیر هم روشن باشد.

در تمام مراحل مربوط به قرارداد تبیین جایگاه و نقش یک سرمربی خیلی مهم است

بازرس کل امور ورزش و جوانان سازمان بازرسی تصریح کرد:  در تمام مراحل مربوط به قرارداد تبیین جایگاه و نقش یک سرمربی خیلی مهم است. هشت سال سرمربی تیم ملی ما به صفر تا صد قرارداد و مسائل فوتبال ورود کرد. کی روش بسیاری از مربیان و چهره های شاخص ورزش کشور را زیر سوال برده بود زیرا جایگاه مربی برای فدراسیون تبیین نشده و صرفا به دلیل نتایج در مقابل وی سکوت کردیم.

عمده خارجی ها با دعوا از فوتبال ما رفتند 

طاهری افزود: آنچه در این موضوع اتفاق افتاده و همه روی آن صحه می گذارند عمده افرادی که به عنوان مربی و بازیکن خارجی به فوتبال ما آمده اند با دعوا رفته اند و بیشتر آنها علیه تیم های ایرانی رای گرفته اند زیرا ما در قرارداد ها الزام های حقوقی را نمی بینیم. وکیل فدراسیون می گوید براتی به عنوان مسئول امور حقوقی فدراسیون  چه کار کند؟ این حرف خیلی بد است زیرا اگر کسی مسئولیتی می گیرد باید پاسخگو باشد.

مربی فقط باید برای تیمش کار کند 

وی ادامه داد: ندانستن و جهل که نافی مسئولیت نیست. ما اعتقاد داریم باید طبق گزارش ها و بررسی های مان مسیر روشن باشد و تمام فدراسیون های ورزشی نقطه صفر تا زمان پایان قرارداد و مسیر مربی خارجی ای که قرار است با آنها کار کند را مشخص کنند، وی فقط باید برای  تیمش کار کند و مکلف به آن است. بیشتر از آن نمی تواند کاری انجام بدهد.

نصف بهایی که به خارجی ها دادیم به مربیان داخلی می دادیم بهتر نتیجه می گرفتیم

بازرس سازمان بازرسی خاطرنشان کرد: مورد بعدی این است جوان های خوب، باانگیزه و با استعدادی داریم که شاید نصف بهایی که به خارجی ها دادیم به آنها می دادیم، بهتر نتیجه می گرفتیم. باید یک معیار و خط را اصل قرار بدهیم و از تمام ظرافت ها و استعدادهای ورزش کشور استفاده شود. پرونده شفر هم آینده ای مثل ویلموتس دارد و ما از الان به باشگاه ها هشدار می دهیم. همانگونه که مقام معظم رهبری به این بحث ورود کرده و قهرمانی تیم ملی جوانان والیبال در جهان را با یک مربی ایرانی ستایش کردند.

فدراسیون فوتبال تافته جدا بافته است 

طاهری در ادامه گفت و گو با برنامه فوتبال برتر درباره اظهارات مهدی علی نژاد درباره اینکه وزارت ورزش از فدراسیون فوتبال حمایت می‌کند و دخالتی در کار نیست، اظهار داشت: حمایت از مجموعه فدراسیون فوتبال به شکلی است که این فدراسیون به عنوان تافته جدا بافته حد و مرزی نداشت و حتی فیفا نپذیرفت که وزیر ورزش و معاون وی به شکل افتخاری عضو مجمع فدراسیون باشند. به همین دلیل  تغییرات اساسنامه به آینده موکول شد.

همه باید برای اصلاح ورزش دست به دست هم بدهیم 

 وی ادامه داد: اکنون فرصت مناسبی است تا در راستای اجرای قانون که فدراسیون ها را به عنوان نهاد عمومی غیردولتی می شناسد، گام برداریم. فیفا الزام هایی دارد که ما به آن احترام می گذاریم. خوشحالیم که عزم اصلاح وجود دارد و اقدام های خوبی صورت گرفته که ان شالله دست به دست هم بدهیم تا این موارد هم اصلاح شود.

در بحث پرونده ویلموتس از مقام های عالی ورزش سوال می شود 

بازرس ورزش و جوانان سازمان بازرسی تصریح کرد: می خواهم بار دیگر درباره دو رویکردی که در ابتدا اشاره کردم صحبت کنم. در بحث بین المللی با توجه به اینکه پرونده ویلموتس مربوط به حیثیت ملی  است به هر حال از مقام های عالی ورزش سوال می شود و دوستان ناخودآگاه دخیل هستند و باید پاسخگو باشند. مجموعه حقوقی وزارت خانه باید ورود کنند ما کارمان را در داخل انجام می دهیم و منتظر صدور رای دادگاه CAS و‌ انشای رای نمی مانیم بلکه پیگیری های  خود را در داخل کشور انجام می دهیم.

منبع: فارس
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار