آمریکا در نبردی دیپلماتیک در شورای امنیت برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران شکست سختی خورد
کد خبر: ۸۸۷۴۷۸
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۸ 15 August 2020
سرانجام گدایی آمریکا برای جمع آوری رای در یک هفته گذشته جواب نداد و قطعنامه پیشنهادی کاخ سفید برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت سازمان ملل با شکست سنگینی روبه رو شد.
 
پیش از این هم چین و روسیه تهدید کرده بودند در صورت طرح چنین قطعنامه ای آن را وتو خواهند کرد؛ هرچند بر اساس گزارش ها کار به آن جا نرسید. استقبال نشدن از قطعنامه ای را که آمریکا شخصا به شورای امنیت برده بود، می توان یک شکست تاریخی دیپلماتیک برای واشنگتن و یک برد شیرین برای تهران  توصیف کرد که نظیر آن قبلا نه تنها دیده نشده بلکه تصور آن هم برای آمریکا سخت بوده است. 
 
 ماجرای قطعنامه ضد ایرانی آمریکا به داستان جالبی برای حوزه روابط بین الملل بدل شده و بسیاری از کارشناسان سیاسی دنیا با حیرت به وضعیتی نگاه می کنند که ایالات متحده به سختی می تواند برای طرح قطعنامه خود در شورای امنیت یارگیری کند. قطعنامه ای که با وجود کاهش از 13 صفحه به چهار پاراگراف باز هم با مخالفت های جدی حتی برای طرح در صحن شورا روبه رو بود و سرانجام متنی تلطیف شده البته با تامین همان هدف غیر قانونی اولیه را بامداد پنج شنبه به وقت تهران تقدیم شورای امنیت کرد تا 15 عضو دایم و غیر دایم شورا تا بامداد شنبه نظر نهایی خود را اعلام کنند.
 
آمریکا ابتدا تلاش کرد این قطعنامه را که پیش بینی می شد شکست سنگینی بخورد، توسط تونس یا استونی به شورای امنیت ارائه کند اما این دوکشور از پذیرش این اقدام سر باز زدند.
خبرهای رسیده به خبرنگار خراسان و اطلاعات منابع آگاه تا تنظیم این گزارش (ساعت 22 شب گذشته) حاکی از آن است قطعنامه پیشنهادی آمریکا با واکنش سرد اعضا و حتی دوستان ایالات متحده روبه رو بوده و شکست سختی را در راه تصویب متحمل شده است. حتی خبر نگار 
بی بی سی عصر دیروز نوشت که این قطعنامه احتمالا 5 یا حتی فقط 2 رای خواهد داشت. 
 
آمریکا به دنبال منفذی برای فشار حقوقی
با این حال در شرایطی که به نظر می رسد آمریکا کاملا از تصویب قطعنامه خود ناامید شده و دنبال دستاویزی دیگر برای مقابله با ایران است ، روز جمعه روزنامه فایننشیال تایمز در گزارشی به سند شش صفحه‌ای آمریکا پرداخت که آن را به عنوان توجیهی قانونی برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران و به کارگیری ساز و کار بازگردانی تحریم ها در صورت تصویب نشدن قطعنامه مربوط به این تحریم به شورای امنیت مطرح کرده است.
 
با این حال این روزنامه در گزارشی نوشت: دیپلمات‌های شورای امنیت سازمان ملل گفته‌اند آمریکا به دلیل خروج از توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۸ حق ندارد مکانیسم بازگردانی تحریم‌ها در این توافق را به کار بگیرد.فایننشیال تایمز در ادامه نوشته که در سند شش صفحه ای از تحلیل قانونی آمریکا که آن را رویت کرده است، کاخ سفید این ادعا را مطرح می کند که آمریکا تحت قطعنامه ۲۲۳۱ که پشتیبان توافق هسته ای است، از «حقی آشکار» برای به کار گرفتن بازگردانی تحریم ها علیه ایران برخوردار است. درحقیقت واشنگتن به دنبال استفاده از «مکانیسم ماشه» برجام است درحالی که بیشتر کشورهای جهان از جمله اروپایی ها این روایت آمریکا را قبول ندارند. پنج شنبه گذشته نیز روزنامه خراسان در صفحه 12 در یادداشتی با تیتر «آمریکا می تواند از «مکانیسم ماشه» استفاده کند؟» به بررسی حقوقی این موضوع پرداخته بود.
 
از سوی دیگر روز پنج شنبه «نیکلا دو ریویر» نماینده دایم فرانسه در این نهاد بین المللی، در واکنش به تلاش آمریکا مبنی بر تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران و تهدید به توسل به مکانیسم ماشه برای بازگرداندن تمام تحریم‌های ضدایرانی، در یک پیام توئیتری، ضرورت حفظ برجام را یادآوری کرد و نوشت: «برجام نقشی کلیدی در صیانت از رژیم منع اشاعه هسته‌ای ایفا می‌کند و ضامن دست نیافتن ایران به تسلیحات هسته‌ای است».
 
«میخائیل اولیانوف»، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌‌المللی مستقر در وین نیز تلاش آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران را محکوم کرد و در توئیتر خود نوشت: «تلاش آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران مصداق نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است. تنها روش قانونی برای تمدید این تحریم‌ها و سایر بندهای «زوال‌پذیر» (برجام) اتخاذ تصمیم مرتبط از سوی کمیسیون مشترک برجام است که باید به اتفاق آرا حاصل شود . این دیپلمات روس در توئیتی دیگر نوشت: جلسه بعدی کمیسیون برجام را می‌توان به زودی تشکیل داد.
بی‌صبری مقام آمریکایی و پیشنهاد پوتین
در چنین فضای منفی علیه قطعنامه پیشنهادی واشنگتن، «کلی کرافت»، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد در سخنانی که بیش از پیش نا امیدی او به سرانجام قطعنامه و حتی مواضع دوستان اروپایی اش را نشان می دهد، گفته کشورهای اروپایی قرار است پیشنهادهایی را به آمریکا درباره پیش‌نویس قطعنامه این کشور بر ضد ایران ارائه کنند. وی در مصاحبه با «فایننشیال‌تایمز» گفت: سه کشور اروپایی برجام هنوز پیشنهادی به صورت مکتوب ارائه نداده‌اند. مایه تأسف است که هیچ چیز مکتوبی از آن ها ندارم؛ اگر چنین چیزی داشتم، این می‌توانست نقطه آغازی باشد تا بتوانیم از آن برای پیشنهاد یک تحریم تسلیحاتی ساده استفاده کنیم. باید خیلی صادقانه به شما بگویم صبرم دارد لبریز می‌شود.»
 
اگرچه تا لحظه تنظیم این گزارش هنوز نتیجه رسمی رای گیری بر سر قطعنامه جنجالی آمریکا منتشر نشده اما بررسی های خبری و اطلاعات منابع آگاه به خراسان می گویند این قطعنامه تعداد کمی شاید به تعداد انگشتان یک دست رای آورده باشد به گونه ای که حتی نیازی به وتوی روسیه و چین هم نباشد. حالا باید دید از میان کشورهای روسیه ، چین ، انگلیس ، فرانسه ،  آلمان ، استونی ، بلژیک ، دومنیکن ، سنت وینسنت ،  نیجر ، تونس ، ویتنام ، اندونزی و آفریقای جنوبی کدام کشورها حاضر به بدنامی همراهی با این کار غیرقانونی آمریکا خواهند شد و چه کشورهایی ثابت می کنند همچنان یکی از مهم ترین مبانی حقوق بین الملل و منشور سازمان ملل را که عمل به تعهدات دولت هاست، ضامن ثبات در جامعه جهانی می دانند و در برابر قلدری آمریکا  می ایستند.  درعین حال شامگاه روز گذشته خبری مبنی بر پیشنهاد  پوتین برای برگزاری نشست آنلاین پنج عضو شورای امنیت و آلمان با ایران درباره این قطعنامه منتشر شد که باید منتظر ماند و دید که آیا این پیشنهاد روند فعلی را تغییر خواهد داد یا خیر.
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار