رییس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری ایذه گفت:پنج نفر در جریان حفاری غیرمجاز برای یافتن اشیای میراث فرهنگی در حوالی روستای تکاب ایذه دستگیر شدند.
کد خبر: ۸۴۱۷۰۲
تاریخ انتشار: ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۳ 30 April 2020

مهدی فرجی بیان کرد: این افراد سه‌شنبه شب به قصد یافتن گنج اقدام به حفر زمین در حوالی روستای تکاب در حومه شرقی ایذه کردند.

وی افزود: این پنج نفر هنگام حفاری دستگیر و به مراجع قضایی تحویل داده شدند. جزییات بیشتر در این زمینه پس از تکمیل پرونده، اطلاع رسانی خواهد شد.

حفاری‌های غیرمجاز در سطح شهرستان ایذه افزایش یافته است که این امر حساسیت مردم به ویژه دوستداران و اعضای انجمن‌های میراث فرهنگی ایذه را برانگیخته است.

از صبح امروز فیلمی در فضای مجازی منتشر شده که در آن حفره چند متری که گفته میشود سه‌شنبه شب هفته جاری از سوی افرادی برای یافتن گنج در ایذه حفر شده، نشان داده شده است.

شهرستان ایذه در شمال شرقی استان‌خوزستان، با داشتن آثار تاریخی همانند اشکفت سلمان و سایت موزه کول فرح، سال ۲۰۰۸ ثبت موقت جهانی شد که هنوز برای ثبت دایم جهانی اقدامات تکمیلی صورت نگرفته است.

ایذه در شرق خوزستان آثار باستانی مهمی مربوط به دوره‌های ایلام قدیم ،ایلام جدید و الیمایی را در دل خود جای داده است.

پایگاه میراث فرهنگی آیاپیر در منطقه باستانی ایذه، محلی برای نگهداری آثار به دست آمده از کاوش‌های منطقه شمی، کول فرح، کوشک نورآباد و… ایذه است که اشیای به دست آمده از این مناطق متعلق به دوره ایران باستان از جمله الیماییان است.

شهر ایذه در ۲۵۰ کیلومتری از اهواز مرکز خوزستان و در شرق این استان واقع است.

منبع: ايرنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار