مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان گفت: در نخستین همایش ملی ثبت میراث صنعتی کشور که در ماهشهر برگزار شد، ۸۱ اثر از خوزستان در فهرست آثار ملی به ثبت رسید و ۱۰ اثر نیز واجد ارزش فرهنگی شناخته شد.
کد خبر: ۸۰۵۸۸۲
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۸ 15 December 2019

سیدحکمت‎الله موسوی با اشاره به برگزاری اولین همایش ثبت آثار صنعتی کشور در استان خوزستان و شهرستان بندر ماهشهر اظهار داشت: هدف این همایش بررسی پرونده‎های ثبتی آثار تاریخی با محوریت آثار تاریخی صنعتی بود.

وی با بیان این‎که در این همایش از استان خوزستان بالغ بر ۱۳۰ پرونده ثبتی ارائه شد که نیمی از آن‎ها پرونده‎های مربوط به آثار صنعتی و مابقی غیرصنعتی بودند، افزود: آثار صنعتی ارائه‎شده از سوی خوزستان، عمدتاً در حوزه راه‎آهن شامل ایستگاه‎ها، پل‎ها، تونل‎ها و مجموعه‎های مرتبط بودند که نیاز بود به ثبت برسند تا به تبع آن تعیین محدوده و ضوابط شوند؛ چراکه این موضوع زمینه‎ساز ثبت جهانی راه‎آهن سراسری جمهوری اسلامی را در یونسکو فراهم می‎آورد.

مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان تصریح کرد: پرونده‎های ارائه شده از سوی استان خوزستان از شهرستان‎هایی همچون ماهشهر، اهواز، اندیمشک، خرمشهر و هفتکل بودند؛ درحالی که حدود ۱۱۵ پرونده ثبتی نیز از سایر شهرهای کشور به این همایش آمد که بیشتر آن‎ها آثار صنعتی بودند.

وی در ادامه به آثار ثبت شده از استان خوزستان در این همایش اشاره کرد و گفت: ایستگاه‎های راه‎آهن "تنگ‎پنج"، "تله‎زنگ"، "شهبازان"، "مازو"، "بالارود"، "گل‎محک"، "دوکوهه"، "سبزآب"، "ساختمان متروکه بعد از ایستگاه‎ سبزآب"، "شوش"، "هفت‎تپه"، "میان‏آب"، "آهودشت"، "قلعه‎سحر"، "خاور"، "نظامیه قدیم"، "میان‎دشت قدیم"، "خسروی قدیم"، "گُرگُر قدیم"، "سربندر قدیم"، "بندرامام خمینی"، "خرمشهر" و "شهیدموسوی" همگی با یک شماره ثبت در فهرست آثار ملی به ثبت رسیدند.

موسوی افزود: همچنین ایستگاه‎های راه‎‌آهن "اهواز" و "کارون" با شماره‎های ثبت جداگانه ثبت ملی شدند.

وی با اشاره به آثار دیگر ثبت‎شده از استان خوزستان بیان کرد: سوله‎های تشکیلاتی (دپو) ایستگاه اندیمشک و منازل سازمانی آن با یک شماره ثبت و نیز پل‎های ریلی "بالارود جنوبی"، "تادی"، "تله‎زنگ"، "تنگ‎پنج"، "تونل ۴۲"، "تونل‎های ۳۰ و ۳۱"، "تووه"، "پل جنوبی مازو"، "دم‎دم"، "پل دهانه جنوبی تونل۱۳"، "پل دهانه جنوبی تونل ۴۰ و ۴۱"، "پل دوم دهانه شمالی تونل ۴۷"، "پل دهانه شمالی تونل ۲۲"، پل دهانه شمالی تونل ۲۳"، "پل دهانه شمالی تونل ۲۴"، "پل دهانه شمالی تونل ۳۲"، "پل دوآب"، "پل دوم کیلومتر ۵۶۲"، "پل دوم کیلومتر ۵۶۷"، "پل سوری"، "پل سیاوش"، "پل شمالی مازو"، پل شهبازان"، "پل صالح حمید" و پل ماهور" هر کدام با شماره ثبت جداگانه در فهرست آثار ملی قرار گرفتند.

 به نقل از اداره‌کل میراث فرهنگی خوزستان، موسوی اضافه کرد: "سد دز"، "سد کرخه "، "کارخانه جیل و جنگیه کارون"، "خانه رحیمی شوشتر"، "مهمانسرای مرکزی نیوساید اهواز"، "خانه نقشینه (ادیب‎التجار) اهواز"، "مهمانسرای استانداری در اهواز"، "پل مقاومت خرمشهر" و "خانه جرج یونانی آبادان" دسته دیگری از آثار تاریخی خوزستان هستند که در همایش ملی آثار صنعتی ثبت ملی شدند.

وی از "سینما آزادی"، دبیرستان رودکی"، "حمام نفت سفید"، "بردگوری دیمه‎درب"، "خانه مرتضی قلی‎خان صمیمی" و "مسجد سرتیوک‎علیا" نیز به عنوان آثار تاریخی ثبت‎شده از شهرستان هفتکل نام برد و افزود: از این شهرستان، "آرامگاه گنجی"، مسجد نفت سفید" و "مسجد سرتیوک سفلی" نیز به عنوان آثار واجد ارزش فرهنگی و تاریخی شناخته شدند.

موسوی با بیان این‎که آرامستان ارامنه اهواز نیز به عنوان اثر واجد ارزش فرهنگی و تاریخی شناخته شد، گفت: همچنین از شهرستان مسجدسلیمان، "پل مال کریم"، پل نفتون" و "پل دک‎دکو"، "پل گدار"، "پالایشگاه نمره ۹"، "ایستگاه پمپاژ و تصفیه‎خانه گدار"، "مهمانسرای فجر" و "ایستگاه هواشناسی" در فهرست آثار ملی ثبت شد و "ساختمان آژیر" از این شهرستان نیز به عنوان اثر واجد ارزش فرهنگی و تاریخی شناخته شدند.

وی درخصوص آثار ثبت‎شده شهرستان بندر ماهشهر در همایش پیش‎گفته نیز تصریح کرد: "پل راه آهن گرگر"، "موتورخانه رازی"، "اسکله خور غزاله"، "اسکله بند"، "موتورخانه و تصفیه‎خانه گرگر"، "سوله دپو تعمیرات"، "ساختمان شهرداری بندرامام" و "ساختمان چهل مایلی" آثاری هستند که از شهرستان بندر ماهشهر ثبت ملی شدند؛ در حالی که "ایستگاه راه‎آهن مرغزار" به همراه محوطه‎های تاریخی "بغی‎بغا"، "تل‎کافرون"، "یک تل دو تل" و "هورود" نیز به عنوان آثار واجد ارزش فرهنگی تاریخی این شهرستان شناخته شدند.

موسوی اظهار کرد: یکی از بزرگترین ظرفیت‎های حوزه گردشگری، وجود آثار تاریخی به ویژه آثار جهانی است و این آثار ممکن است زمینه‎ساز جذب گردشگر و توسعه پایدار گردشگری باشند و از این روز نیاز است تا با ثبت این آثار زمینه حفاظت از آن‎ها را فراهم کنیم.

وی با بیان اینکه استان خوزستان و شهرستان ماهشهر ظرفیت‎های ویژه‎ای در جذب گردشگر دارند، اضافه کرد: ماهشهر شهرستانی است که هم راه‎های هوایی، آبی و زمینی دارد و هم دارای ظرفیت‎های غنی بندری است و تنها ضعف این شهرستان معرفی نشدن آثار تاریخی آن است که با برگزاری این همایش و ثبت آثار این شهرستان، این ضعف نیز تا حد بسیار زیادی برطرف خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان یادآوری کرد: پس از ثبت این آثار هرگونه دخل و تصرف یا اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر در اصالت اثر شود، ممنوع است.

منبع: ایسنا
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار