مدیرکل سیاسی انتظامی و امور مرزی استانداری خوزستان گفت: صادرات کالاهای غیرنفتی از پایانه‌های مرزی شلمچه و چذابه همچنان ادامه دارد.
کد خبر: ۷۹۸۰۲۶
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۸ 18 November 2019

رضا نجاتی با اشاره به اینکه درخواستی از سوی مسئولان مرزی عراق برای توقف صادرات کالاهای ایرانی به این کشور دریافت نشده‌است افزود: صادرات کالا به عراق تنها به مدت ۲ هفته در زمان عزیمت زائران اربعین حسینی ازمرزهای خوزستان متوقف شده ‌بود.

وی تاثیر منفی ناآرامی های اخیر عراق در روند صادرات کالا به این کشور را رد کرد و گفت: تجار و بازرگانان ایرانی و عراقی در پایانه‌های تجاری چذابه و شلمچه بدون محدودیت قانونی در حال فعالیت هستند.
در هفت ماه امسال حدود ۴۵۰ میلیون دلار کالای غیرنفتی از چذابه به عراق صادرشد.


احتمال از سرگیری سفر کاروان‌های زیارتی عتبات‌ عالیات ازاول آذر

مدیرحج و زیارت خوزستان نیز گفت: احتمال می‌رود سفرهای زمینی کاروان های زیارتی عتبات عالیات اول آذر(هفته آینده) از مرزهای خوزستان از سرگرفته شود.

ناصر حویزاوی افزود: با فروکش کردن نسبی ناآرامی ها در شهرهای مختلف عراق، در چند روز آینده سفرهای هوایی از فرودگاه‌های کشور که به صورت مستقیم به نجف اشرف و بغداد شروع می‌شود و پس از آن سفر کاروان های زیارتی از مرزهای زمینی آغاز خواهد شد.

فرودگاه بین المللی اهواز پرواز مستقیم به نجف اشرف و بغداد ندارد.

وی با بیان اینکه هنوز مجوز ازسرگیری سفرهای زمینی کاروان های زیارتی از مرزهای خوزستان توسط سازمان متبوع و  وزارت امور خارجه صادر نشده‌ ابراز امیدواری کرد این سفرها با استقرار آرامش در عراق از سرگرفته‌شود.

مدیرحج و زیارت خوزستان در ادامه با بیان اینکه سفرکاروان های زیارتی از مرزهای زمینی شلمچه و چذابه به دنبال برخی تظاهرات اعتراضی و بروز ناآرامیها در عراق و هشدار وزارت امور خارجه برای به تعویق افتادن سفرهای زیارتی خود به این کشور بسته شد افزود: در این مدت ورود گردشگران و زائران عراقی به ایران متوقف نشده‌است ولی حجم سفرها کاهش محسوسی داشته‌است.

جمهوری اسلامی ایران سوم آبان به مدت ۲ ماه اجازه‌ داد همه اتباع و گردشگران‌ عراقی بدون دریافت روادید به ایران سفرکنند.

این تصمیم در پاسخ به حسن نیت مسئولان بلندپایه عراقی برای سفر بدون روادید زائران اربعین حسینی به عراق صورت گرفت.

امسال حدود ۱.۲میلیون زائر اربعین حسینی از مرزهای چذابه و شلمچه راهی کربلای معلا و نجف اشرف شدند.

مرزهای چذابه و شلمچه از تیر ۱۳۸۲ پس از سرنگونی رژیم بعثی عراق برای صادرات کالا به عراق و در مهر همان سال برای عزیمت زائران عتبات عالیات بازگشایی‌شد.

منبع: ايرنا
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار