مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خوزستان نسبت به افزایش مهاجرت مردم این استان به دلیل مخاطرات زیست محیطی هشدار داد و گفت: مخالفت خوزستانی‌ها با طرح‌های آنتقال آب یک خواسته ملی است و سازمان حفاظت محیط زیست باید در مقابل خواسته‌های منطقه‌ای اجرای این طرح‌ها بایستد.
کد خبر: ۷۹۰۹۱۷
تاریخ انتشار: ۰۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۹ 23 October 2019

محمدصادق کریمی‌کیا در نخستین نشست سمن‌های محیط زیستی خوزستان با مدیرکل جدید حفاظت محیط زیست استان در سرسرای اجتماعات این اداره کل، گفت: خوزستان به شدت متاثر از مسایل زیست محیطی است و بخشی از تبعات سیل اخیر، حاصل بی‌توجهی به تخریب محیط زیست این استان در سال های گذشته بوده است.

وی مخالفت خوزستانی‌ها با طرح‌های انتقال آب از این استان را یک مطالبه تنها ملی دانست و خواستار جلوگیری سازمان حفاظت محیط زیست از خواسته‌های منطقه‌ای برای اجرای طرح‌های انتقال آب از خوزستان شد.

کریمی‌کیا ادامه داد: انتقال آب تنها برای تامین مصارف شرب قابل قبول است اما اجرای این طرح‌ها بر اساس خواسته‌های منطقه‌ای، در واقع قربانی کردن منافع ملی است.

وی مهمترین نگرانی در زمان وقوع توفان‌های گرد و غبار را تبعات اجتماعی آن بیان کرد و گفت: توفان‌های گرد و غبار اگر چه یک پدیده فیزیکی است اما دارای تبعات اجتماعی شدید است که مهمترین آن خطر مهاجرت خوزستانی ها است.

کریمی‌کیا با بیان اینکه مقصد مهاجرت بیشتر خوزستانی‌ها در سال‌های اخیر استان‌های تهران، البرز و اصفهان بوده است، افزود: نگران هستیم که مهاجرت و حاشیه نشینی خوزستان به دلیل شرایط بد زیستی برای کل کشور تبعات بدی داشته باشد و انتظار داریم سازمان حفاظت محیط زیست با این نگاه اجازه ندهد که خواسته‌های منطقه‌ای بر منافع ملی غلبه کند.

وی ادامه داد: خوزستان یک حوزه مخاطره آمیز از نظر زیست محیطی شده و انتظار است افرادی که به تصمیم گیرندگان و مدیران کشور مشاوره می‌دهند، این موضوع را انتقال دهند.

کریمی‌کیا با بیان اینکه ادبیات توسعه در کشور تغییر کرده، افزود: کشور سال‌ها متاثر از طرح‌های تهاجمی عمرانی بود و پروژه‌هایی همچون سدسازی بدون توجه به تبعات آن اجرا می‌شد که هم اکنون نتیجه‌اش را شاهد هستیم.

غیبت خوزستان در شبکه ملی سمن‌های محیط زیستی

مدیرکل دفتر مشارکت های مردمی و مسئولیت های اجتماعی سازمان حفاظت محیط زیست نیز در این نشست با انتقاد از نبود شبکه تشکل‌های محیط زیستی در خوزستان گفت: فقدان شبکه تشکل‌های زیست محیطی در خوزستان و غیبت آنها در شبکه ملی تشکل‌ها، امتیاز و حق رای را از آنها سلب کرده است.

ژیلا مهدی آقایی مهمترین دلیل شرکت در این نشست را مساله تشکیل نشدن شبکه تشکل های محیط زیستی خوزستان، بیان کرد و افزود: نبود شبکه به ضرر انجمن‌های خوزستان و شبکه ملی تشکل‌های محیط زیستی است.

وی خواستار برقراری ارتباط و حل اختلافات میان اعضای سمن‌های خوزستان شد و گفت: اختلافات بین مدیران دولتی طبیعی است اما اختلاف میان اعضای انجمن ها که نهادهای غیرانتفاعی و داوطلبانه است، بی‌معنی و عجیب است.

مهدی آقایی افزود: افزایش معضلات محیط زیستی، دنیا را وادار کرده که برای این مساله چاره اندیشی کند که مهمترین رویکرد در این زمینه توسعه فرهنگ محیط زیست است که سبب مشارکت مردم می‌شود.

وی با تاکید بر مجهز شدن سمن‌ها به دانش و تخصص گفت: مخالفت تشکل‌ها اگر همراه با پشتوانه دانش نباشد، کارساز نیست و پس از مدتی به یک جریان عادی تبدیل می‌شود.

مهدی آقایی محیط زیست را یک حوزه تخصصی برشمرد و افزود: خوزستان یک استان بااهمیت و استراتژیک است و کسانی که در این استان فعالیت می‌کنند باید برای تخصصی شدن خود تلاش کنند.

انتخابات شبکه تشکل‌های محیط زیستی خوزستان در اوایل امسال به دلیل اختلاف و اعتراض تعدادی از انجمن‌ها، لغو شد و هنوز انتخابات جدید برگزار نشده است.

بن‌بست جناحی برای سمن‌ها

نماینده سازمان‌های مردم نهاد خوزستان، انجمن ها را نهادهای غیرسیاسی، غیردولتی و غیرانتفاعی دانست و گفت: مطالبات انجمن‌ها در حوزه مسایل اجتماعی است و هر کس به دنبال طرح مطالبات اجتماعی از راه‌های جناحی و سیاسی باشد موفق نخواهد بود.

سیروس داوودی افزود: انجمن‌ها در هر جایی که بدون شایبه سیاسی و انتخاباتی فعالیت کرده‌اند، توانسته‌اند به خوبی پیش بروند.

وی از اعضای انجمن‌ها خواست که مطالبه گری خود را بر اساس قوانین پیگیری کنند، با قوانین بالادستی کشور آشنا شوند و در زمینه محیط زیست و منابع طبیعی اطلاعات و تخصص کافی را به دست آورند.

داوودی ادامه داد: یکی از وظایف سمن‌ها روشنگری و آگاه‌سازی عمومی است و اگر نتوانند تغییری در نگرش افراد ایجاد کنند، هیچ تحرکی رخ نمی‌دهد.

وی اضافه کرد: تشکل‌های مردم نهاد بر همکاری و کمک‌های داوطلبانه استوار است و نباید منتظر کمک‌های دولتی باشند و یا برای منافع شخصی فعالیت کنند.

داوودی همچنین از نبود استقبال، و مشارکت اندک اعضای تشکل‌های مردم نهاد محیط زیستی خوزستان در این نشست اظهار گلایه کرد.

موج سواری ممنوع

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان نیز با بیان اینکه سمن‌های محیط زیستی نباید سوار موج دیگران شوند، گفت: تشکل‌های مردم نهاد محیط زیستی اگر از نگاه های حزبی و جریانی و تبلیغاتی فارغ شوند، می‌توانند بهترین کمک و همکار برای هر مدیر باشند.

محمدجواد اشرفی سازمان‌های مردم نهاد را موثرترین ابزار مدیران برای رسیدن به وضعیت مطلوب دانست و افزود: طی کردن راه توسعه پایدار تنها با همکاری و همراهی سمن‌ها امکانپذیر است.

وی تاکید کرد: به شما قول می‌دهم از ظرفیت حداکثری و نگاه کارشناسی و توان اجتماعی سمن‌ها برای رسیدن به وضعیت مطلوب استفاده کنم.

اشرفی با بیان اینکه حفاظت محیط زیست یک سازمان نظارتی و حاکمیتی برای ایجاد بستر مناسب برای زندگی است، ادامه داد: در برنامه مدیریتی خود به هیچ وجه درگیر موضوعات جریانی نخواهم شد؛ به هیچ نگاه حزبی توجه نمی‌کنم و به هیچ جریان سیاسی وابسته نیستم.

کارنامه ضعیف محیط زیستی نمایندگان

حضور ۲ نفر از نمایندگان اهواز در مجلس شورای اسلامی در نخستین نشست مدیرکل جدید حفاظت محیط زیست خوزستان با سمن های زیست محیطی، واکنش و اعتراض تعدادی از اعضای این انجمن‌ها را به دنبال داشت.

جواد الهایی سحر فعال محیط زیست با انتقاد از نمایندگان خوزستان در مجلس شورای اسلامی گفت: هیچکدام از نمایندگان این استان در مجلس شورای اسلامی برای حل مشکلات محیط زیستی ورود نکرده‌اند.

وی با اشاره به اعتراضات اجتماعی نسبت به انتقال آب دریای خزر، افزود: این در حالیست که هیچکدام از نمایندگان خوزستان در مجلس در اعتراض به انتقال آب از سرشاخه‌های کارون و دز اقدامی نکرده و این طرح‌ها در حال اجراست.

الهایی سحر آلودگی ناشی از فلرهای نفتی (مشعل ها) و تخلیه پساب های نیشکر به تالاب‌های شادگان و هورالعظیم را از مهمترین چالش های زیست محیطی خوزستان دانست و خواستار جلوگیری از ادامه روند این آلودگی‌ها شد.

ناصر عبیات دیگر فعال محیط زیست نیز گفت: عملکرد همه نمایندگان خوزستان در مجلس شورای اسلامی در حوزه محیط زیست قابل دفاع نیست.

وی خواستار تشکیل کارگروه آب و تالاب در خوزستان با حضور اعضای سمن های محیطی زیستی، مدیران و اساتید دانشگاه شد و افزود: اعضای تشکل‌های مردم نهاد محیط زیستی باید در ستاد ملی گرد و غبار نیز حضور داشته باشند.

عبدالصاحب عبودی نماینده سمن های زیست محیطی بهبهان نیز در این نشست گفت: مسئولان باید دوره مدیریت سبز را طی کنند و بر اساس گواهینامه این دوره منصوب شوند.

وی با بیان اینکه جایگاه و شان انجمن‌های مردم نهاد در خوزستان ناشناخته است، افزود: ایجاد تسهیلات برای فعالیت سمن‌ها و بیمه حوادث برای داوطلبان باید مورد توجه قرار گیرد تا اعضای انجمن‌ها امکان بیشتری برای فعالیت داشته باشند.

عبودی خواستار شفاف سازی مسئولان درباره نشست‌های اخیر با سمن‌های محیط زیستی شد و گفت: تا پیش از این به ما توجهی نمی شد اما در روزهای گذشته به صورت مکرر برای نشست‌های مختلف دعوت می‌شویم که این مساله برای ما جای ابهام دارد.

تصویب تحقیق و تفحص از طرح گردو غبار

علی ساری از نمایندگان مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: تحقیق و تفحص درباره هزینه کرد طرح مهار گرد و غبار در خوزستان، در کمیسیون آب و کشاورزی مجلس شورای اسلامی تصویب شده است.

وی با اشاره به "تناقضاتی که در گزارش‌های مدیران این طرح وجود دارد"، افزود: پیشرفت طرح مهار گرد و غبار در خوزستان ۵۰ درصد اعلام شده، این در حالیست که بر اساس شواهد این طرح در حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد پیشرفت دارد.

همایون یوسفی دیگر نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست، تاکید کرد: هیچ طرح انتقال آب جدیدی از سرشاخه رودخانه‌های خوزستان مطالعه، کلنگ زنی و یا اجرا نشده است.

وی افزود: طرح انتقال آب کوهرنگ ۳ مربوط به سال ۷۱ است و اکنون بالای ۹۰ درصد پیشرفت دارد؛ طرح انتقال آب بهشت آباد نیز اکنون متوقف شده و نمایندگان خوزستان در مجلس شورای اسلامی اجازه نداده‌اند که اعتباری به این طرح اختصاص یابد و این طرح با منابع محلی اندکی آغاز شده بود.

وی با بیان اینکه مافیای آب در کشور بسیار قدرتمند است، گفت: در کشور ما موضوع آب و محیط زیست سیاسی شده و با توجه به اینکه استان های مرکزی قدرت سیاسی بیشتری دارند، سهم بیشتری هم از این حوزه دارند.

یوسفی در حالی اجرای طرح های انتقال آب جدید از سرشاخه رودخانه‌های خوزستان را تکذیب می کند که اردکانیان وزیر نیرو در سفر اخیر خود به استان چهارمحال و بختیاری در اواخر شهریور از سه طرح انتقال آب از سرشاخه های کارون دیدن کرده است. عباسی استاندار چهارمحال و بختیاری نیز از فعال شدن طرح های کوهرنگ ۳، بهشت آباد و ونک در سرشاخه های کارون خبر داده است.

منبع: ايرنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار