در جلسه شورای آموزش و پرورش خوزستان مطرح شد:
شریعتی تصریح کرد: در دو سال گذشته سه هزار و ۵۰۰ دانش‌آموز بازمانده از تحصیل شناسایی و به تحصیل بازگشتند. امسال نیز این طرح را با کمک سازمان بهزیستی و آموزش و پرورش و سازمان‌های مردم نهاد انجام خواهیم داد. امسال تاکنون بیش از هزار دانش‌آموز شناسایی و به تحصیل بازگردانده شدند. تمام تلاش ما بر این است تا شاخص بیسوادی را در استان کاهش دهیم.
کد خبر: ۷۹۰۰۹۸
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۲ 20 October 2019

غلامرضا شریعتی در جلسه شورای آموزش و پرورش خوزستان که امروز (۲۸ مهر) در سالن جلسات استانداری برگزار شد، اظهار کرد: اربعین امسال نسبت به سال گذشته بسیار با شکوه‌تر برگزار و با استقبال بی‌نظیر مواجه شد، در نتیجه کار بسیار سنگینی بود. اما به واسطه تمهیداتی که در نظر گرفته شده بود، امکان حضور زائرین فراهم شد و خوشبختانه با مشکل چندانی مواجه نشدیم. تاکنون بیش از دو میلیون و ۲۰۰ هزار تردد صورت گرفته است که نسبت به سال گذشته رشد ۱۰۰ درصدی داشته است.

به گزارش"تابناک" وی افزود: بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از مرز خارج شدند و حدود ۹۰۰ هزار تا یک میلیون نفر بازگشته‌اند. امیدواریم سایر هموطنان هم به سلامتی به کشور بازگردند.

استاندار خوزستان در ادامه با بیان اینکه امسال کار بسیار خوبی در دانشگاه فرهنگیان با همکاری آموزش و پرورش صورت گرفت، گفت: آموزش و پرورش ساختمان لازم را در اختیار دانشگاه فرهنگیان در شهرهای مختلف از جمله اهواز قرار داد. امسال دو هزار و ۳۰۰ دانشجو در دانشگاه‌های فرهنگیان جذب شدند که نسبت به سال‌های گذشته افزایش چشمگیری داشته است.

وی ادامه داد: البته بنا بود امسال تنها ۴۰۰ دانشجو در دانشگاه‌های فرهنگیان پذیرفته شوند اما با توجه به کمبود معلم در استان، این رقم افزایش یافت. طی سال‌های آتی این عدد را به سه هزار و ۴۰۰ هزار دانشجو افزایش می‌دهیم تا بتوانیم با جذب نیروی بومی، کمبود شدید معلم در استان را به حداقل برسانیم؛ کما اینکه در سال‌های آتی با موجی از بازنشستگان مواجه خواهیم بود که باید برای آن تمهیداتی اندیشیده شود.

شریعتی با بیان اینکه در آغاز سال تحصیلی خود را متعهد به جذب کودکان بازمانده از تحصیل می‌دانیم، تصریح کرد: در دو سال گذشته سه هزار و ۵۰۰ دانش‌آموز بازمانده از تحصیل شناسایی و به تحصیل بازگشتند. امسال نیز این طرح را با کمک سازمان بهزیستی و آموزش و پرورش و سازمان‌های مردم نهاد انجام خواهیم داد. امسال تاکنون بیش از هزار دانش‌آموز شناسایی و به تحصیل بازگردانده شدند. تمام تلاش ما بر این است تا شاخص بیسوادی را در استان کاهش دهیم.

وی در  ادامه با اشاره به طرح "نماد" گفت: طرح نظام مراقبت اجتماعی دانش‌آموز یا طرح نماد، بسیار کاربردی است و برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در مدارس اجرا می‌شود. این طرح مراقبتی و محافظتی است و دانش‌آموزان را در برخورد با آسیب‌های اجتماعی، واکسینه می‌کند. طرح نماد باید در همه استان به صورت فراگیر اجرا شود و حتما باید برای مدیریت آن، دبیرخانه تشکیل داد. دستگاه‌ها هم در اجرای این طرح و طبق الگوریتم، آموزش و پرورش را همراهی می‌کنند. خانواده‌ها نیز باید در این طرح همکاری لازم را داشته باشند. هر جا نیاز باشد استانداری نیز برای اجرای این طرح ورود خواهد کرد.

استاندار خوزستان در پایان بیان کرد: در بحث وجود دکل‌های مخابراتی در مدارس هم تلاش می‌شود که این دکل‌ها جابه‌جا شوند. با اینکه مضر بودن تشعشعات مخابراتی به لحاظ علمی ثابت نشده است اما وجود دکل‌ها در مدارس باعث نگرانی خانوده‌ها شده است. از سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس که در تجهیز مدارس سیل‌زده و بهره‌برداری از چند کلاس درس بسیار خوب عمل کرد، تشکر می‌کنم.

در ادامه این جلسه مهدی رفیعی سرپرست آموزش و پروش خوزستان اظهار کرد: امسال بالغ بر یک میلیون و 100 هزار دانش آموز، حدود 8 هزار حق التدریس و 57 هزار معلم رسمی ساماندهی شدند.

وی افزود: امسال به تعداد 5 هزارو 111  پرونده انتقالی توسط همکاران در اداره کل آموزش و پرورش خوزستان رسیدگی شد.

 سرپرست آموزش و پروش خوزستان گفت: طبق مصوبه مجلس از مجموع افرادی که قبل از سال 92  در حوزه سواد‌آموزی اشتغال داشتند تعداد یک‌هزار و 290  نفر جذب شدند و به جمع حق‌التدریس‌های ما پیوستند.

رفیعی افزود: حدود 823 نفر معلم پیش‌دبستانی، افرادی که حق‌التدریس ناپیوسته یا سرباز معلمانی که قبل از سال ۹۱  سابقه حق التدریس داشتند و از منابع دولتی حقوق می‌گرفتند درمجموع  حدود 2 هزارو 113  جذب حق التدریس شدند.

وی عنوان کرد: جذب نیرو به حدی بود که برخی از شهرهای ما مانند شهرستان ایذه با  100  نفر نیروی مازاد روبه‌رو شد که مجبور شدیم بین شهرهای دیگر توزیع کنیم که اغلب شهرهای همجوار نیرو نیاز نداشتند.

همچنین محمدصادق کریمی‌کیا در این جلسه اظهار کرد: طرح "نماد" یا نظام مراقبت اجتماعی دانش‌آموزان برای اولین بار در کشور با این سطح از پوشش، اجرا می‌شود. آموزش و پرورش تا قبل از طرح نماد، مسئولیت بروز آسیب‌های اجتماعی را پذیرا نبود و این خلاء احساس می‌شد.

وی افزود: در حوزه آموزش و پرورش دچار تله‌های کلیشه‌ای هستیم و هنگامی که صحبت از دانش آموز می‌شود، به این فکر می‌کنیم که همه دانش آموزان در یک شرایط و شبیه به هم هستند اما واقعیت متفاوت است.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری خوزستان بیان کرد: پیش از این آموزش و پرورش در حوزه پزشکی فعالیت‌هایی انجام می‌داد اما خلاء طرحی برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی احساس می‌شد. حجم دانش آموزی در استان خوزستان بالا است و نزدیک به هفت هزار مدرسه از این طرح بی‌نصیب می‌مانند.

کریمی‌کیا در پایان گفت: نیاز است در آموزش و پرورش خوزستان یک مرکز تشکیل شود تا به صورت مداوم مسئولیت رصد، پایش و غربالگری آسیب‌های اجتماعی را بر عهده گیرد.

همچنین محمود معزی، معاون تربیت‌بدنی و سلامت اداره‌کل آموزش و پرورش خوزستان، گفت: حوزه تعلیم و تربیت متعلق به همه است اما تعلیم و تربیت غیررسمی، دانش‌آموزان را فرا گرفته که بسیار پنهانی است و نمونه آن حادثه 31 شهریور 97 است.

وی بیان کرد: طرح "نماد" یا نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان به ما این موضوع را می‌گوید که انحرافات مذهبی و اخلاقی را می‌توان در دوران کودکی شناسایی و از آن پیشگیری کرد. باید کمک کنیم که این طرح به صورت جامع اجرا شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار