مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان:
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان بر ضرورت استقرار کمیته ای متشکل از کارشناسان خبره حوزه روابط کار برای رصد و اجرای تعهدات طرفین در محل شرکت نیشکر هفت تپه تاکید کرد.
کد خبر: ۷۸۹۶۰۱
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۸ 18 October 2019

 ارسلان غمگین در جلسه بررسی مشکل های کارگران شرکت نیشکر هفت تپه- که با حضور جمعی از کارشناسان خبره روابط کار و نیز نمایندگان شورای اسلامی کار شرکت نیشکر هفت تپه به منظور بررسی مشکلات کارگران شرکت نیشکر هفت تپه در محل سالن جلسات ساختمان شهید دقایقی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان برگزار شد- با تاکید بر لزوم اصل سه جانبه گرایی گفت: از ظرفیت شورای اسلامی کار- که در شرکت تشکیل شده- باید برای کاهش تنش‌ها و چالش‌ها و رفع مسایل و معضلات این شرکت بهره برد.

وی با بیان اینکه، کارگر نباید دولت را در تقابل با خود بداند، افزود: فلسفه وجودی تشکیل شورای اسلامی کار ایجاد رابطه دو سویه بین کارگر و کارفرما برای ارتقای سطح تولید است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان تاکید کرد: همان گونه که کارفرما ملزم به رعایت حقوق کارگران است کارگران عزیز نیز در قبال کارفرمای خود تعهدهایی دارند که ملزم به رعایت و پایبندی به این الزامات هستند.

وی ایجاد نشدن اختلال در روند تولید را مهم ترین وظیفه کارگران در قبال کارفرما دانست و افزود: برای رصد و اجرای تعهدات طرفین در شرکت نیشکر هفت تپه، تا رسیدن به ثبات و نتیجه مطلوب، قصد داریم کمیته ای متشکل از کارشناسان خبره حوزه روابط کار در محل شرکت مستقر کنیم.

غمگین با تاکید بر این که مطالبات صنفی کارگری باید از طریق مجاری قانونی دنبال شود ادامه داد: تحقق اصل سه‌جانبه گرایی منجر به همگرایی میان شرکای اجتماعی برای حل مشکل های مردم می‌شود.

وی، صیانت از اشتغال موجود و کمک به واحدهای تولیدی مشکل دار را از اولویت های ویژه حوزه مسوولیت خود در اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی دانست و خطاب به نمایندگان شورای اسلامی کار بیان کرد: هیچ گاه با اقدامات خلاف نظم عمومی، نتیجه حاصل نخواهد شد. لازمه توسعه، ایجاد محیط آرام برای کارگر وکارفرماست. تاکید مقام معظم رهبری رونق تولید است که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بخشی از این موضوع را بر عهده دارد.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پایان جلسه در گفت و گو با خبرنگار ما درباره جمع بندی نشست با برخی نمایندگان شورای اسلامی کار شرکت نیشکر هفت تپه گفت: در این جلسه- که بیش از ٩ ساعت با حضور کارشناسان خبره اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان و نمایندگان شورای اسلامی کار طول کشید- موارد متعددی از سوی نمایندگان شورای اسلامی کار عنوان شد که یکی از موارد مطرح شده مربوط به اتمام قرارداد کار یکی از کارگران این شرکت به نام محمد خنیفر بود که کارفرما، با اعمال ماده ۲۱ قانون کار به دلیل اتمام قرارداد کار، قرارداد کار او را تمدید نکرد. لذا با صحبتی که با کارگر مورد نظر شد یادآور شدیم از نظر قانونی حضور ایشان در محل کار موضوعیت ندارد ولی با تمکین از قانون، ایجاد فرصت برای پیگیری درخواست ایشان از سوی ما دنبال خواهد شد.

وی افزود، خوش بختانه مذاکرات مفصلی با وی داشتیم که با ابراز تشکر از حمایت ها و روحیه تعاملی مدیریت و مسوولان اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان متولیان جامعه کارگری و کارفرمایی و حامی تولید به حضور نیافتن خود در محل کار تاکید کرد.

ارسلان غمگین در پاسخ به پرسشی مبنی بر چگونگی دنبال کردن مطالبات قانونیکارگران هفت تپه گفت: نمایندگان شورای اسلامی کار، مطالبات صنفی کارگران هفت تپه را به صورت مکتوب برای پیگیری به اینجانب تحویل دادند تا اداره کار به صورت قانونی این در خواست ها را در هیات های حل اختلاف دنبال کند تا چنانچه حقی از کارگران ضایع شده است از طریق مراجع قانونی دنبال شود.

غمگین افزود: در صورت رد درخواست کارگران در هیات حل اختلاف کارگران عزیز می توانند این موارد را از طریق دیوان عدالت اداری پیگیری کنند و در این مورد جای هیچ گونه نگرانی نیست.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان خاطرنشان کرد: کارگران عزیز به هیچ وجهه نباید نگران تضییع حقوق خود باشند؛ چرا که ما در کنار آنها هستیم.

وی گفت: خوش بختانه وضعیت پرداخت حقوق کارگران عزیز شرکت هفت تپه در حالت ثبات قرار گرفته و حقوق معوقه ای وجود ندارد.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین از اجرای طرح طبقه بندی مشاغل در شرکت خبر داد و گفت: با اجرای طرح طبقه بندی مشاغل وضعیت حقوق کارگران عزیز شرکت نیشکر هفت تپه جهش بسیار زیادی داشته است.

وی یکی دیگر از مطالبات کارگران را پرداخت ٣٠ درصد حق شیفت به صورت یکسان به همه کارگران این شرکت عنوان کرد و افزود: ابهامی که برای عزیزان نماینده شورای اسلامی کار وجود دارد این است که چرا این ٣٠ درصد حق شیفت به عده ای پرداخت می شود اما بخش دیگری از کارگران از این حق محروم هستند که با دستوری که به حوزه روابط کار دادیم این موضوع در حال رسیدگی است و اگر حق عرفی وجود داشته باشد طبق قانون انجام می شود.

غمگین از تاکید استاندارخوزستان و وزیر تعاون کار رفاه اجتماعی بر پیگیری مطالبات صنفی کارگران خبر داد و گفت: استاندار خوزستان و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید دارند: هرگونه درخواست کارگران عزیز، در چارچوب قانون رسیدگی می شود.

وی اظهار کرد: نمایندگان شورای اسلامی کار شرکت هفت تپه در این جلسه همچنین یک بحث عرفی درباره پرداخت حق غذا و امور رفاهی ویژه ایام مبارک دهه فجر، پاداش تولید و... مطرح کردند که مدیرکل کار اعلام کرد: چناچه در این باره عرفی وجود داشته باشد مورد رسیدگی قرار می گیرد.

همچنین نمایندگان عضو شورای اسلامی کار شرکت هفت تپه در این نشست بر تمکین از قانون و پیگیری مطالبات صنفی از راه قانون تاکید کردند و گفتند: معتقدیم در شرایط خاص کنونی نباید به دشمنان- که همواره بر علیه مردم شریف ایران و نظام مقدس جمهوری اسلامی دست به اقدامات خبیثانه می زنند تا میان مردم و نظام اسلامی فاصله بیندازند- بهانه داد.

آن ها یادآور شدند: اکنون پس از ۱۰ ساعت جلسه با مدیریت جدید تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان، او را امین و مورد اعتماد کارگران می‌دانند و قبلا نیز ذکر خیر ایشان را شنیده بودند و بر همین اساس امروز میهمان مجموعه اداره کار استان شدیم تا با درایت و ارشاد مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی بتوانیم مطالبات صنفی خود را دنبال کنیم.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار