عبدالرضا رحمانی فضلی اظهار کرد: جابجایی چهار میلیون جمعیت ظرف ۲۰ روز بین دو کشور و هماهنگی با کشور مقابل با وجود مشکلاتی که دارد، مطلوب بوده است .
کد خبر: ۷۸۹۴۸۹
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۰ 18 October 2019

عبدالرضا رحمانی فضلی در جلسه ستاد اربعین خرمشهر در سالن جلسات فرمانداری این شهرستان اظهار کرد: جابجایی چهار میلیون جمعیت ظرف ۲۰ روز بین دو کشور و هماهنگی با کشور مقابل با وجود مشکلاتی که دارد، مطلوب بوده است .

به گزارش"تابناک" وی افزود: دلیل این امر این است که بعد از لطف خداوند، هم‌راستایی افکار، قدم‌ها، اراده‌ها و عمل کردن حول یک محور واحد و  به طور کلی هم افزایی و همکاری و همدلی  در موسم اربعین وجود داشته است.

وزیر کشور با اشاره به استقبال رو به رشد زائران برای مشارکت در مانور بزرگ اربعین  بر لزوم آسیب‌شناسی این  واقعه تاریخی تاکید کرد و گفت: در چند سال اخیر و دست کم نسبت به سال گذشته یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بر تعداد زائر اربعین افزوده شده است که این روند فزاینده و رو به رشد هر سال ادامه خواهد داشت و با وجود ظرفیت‌های بالقوه اربعین در عین حال باید آسیب‌شناسی هم شود.

رحمانی فضلی از سیلاب و اربعین به عنوان دو رویداد عظیم  مدیریت شده در کشور یاد کرد و افزود: موضوع سیل و اربعین به انسجام و وحدت ملی تبدیل شده است و این نوع مدیریت در جمهوری اسلامی باید به یک الگو تبدیل شود.

وی افزود: اگر همین انگیزه در حوزه‌های اشتغال، تولید، سیاسی و فرهنگی وجود داشته باشد می‌توان امور را با سرعت بیشتری پیش برد.

رحمانی فضلی در ادامه عظمت رویداد اربعین حسینی را یادآور شد و اظهار کرد: موضوع  اربعین به صورت جهانی و انسانی در قلب‌ها و فطرت پاک همه جهانیان تبلور پیداکرده و موضوع امام حسین(ع) فراتر از یک نگاه قومی، محلی، منطقه‌ای است.

وی افزود: حقیقت  اربعین به طور حتم زمینه ظهور و بروز و جایگاه تجلی آن قلب‌های انسان‌ها است و حقانیت امام حسین (ع) تحقق شعار «هل من ناصر ینصرنی» بود و همه خدمات رسانان جزو ناصران و حامیان این حقیقت هستند.

وزیر کشور با یادآور شدن اینکه مقام معظم رهبری به ابعاد معنوی و فرهنگی اربعین تأکید بسیاری داشته‌اند، افزود: باید مقدمات برای تجلی حقیقت و واقعیت با  معرفی ابعاد فرهنگی فراهم شود چرا که ملت‌های بسیاری تشنه این حقایق هستند و باید با تلاش این موضوع هر ساله عظیم تر، باشکوه‌تر، معنوی تر، مؤثرتر و نافذتر پیش رود.

وزیر کشور در ادامه به برگزاری فصل جدید انتخابات مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: در این دوره همه دشمنان به انتخابات به چشم یک چالش نگاه می‌کنند و تصور دارند که می‌توانند با نارضایتی‌ها حول محور انتخابات توطئه‌چینی کنند اما به طور قطع با وحدت مردم این حرکت را به یک حرکت انسجام بخش تبدیل خواهد شد.

غلامرضا شریعتی نیز در این نشست اظهار کرد: امسال استان‌های معین استقبال خوبی برای خدمت‌رسانی به زائران در خوزستان نداشتند، البته استان فارس و شهرداری شیراز و تهران وارد عمل شدند اما سایر استان‌ها حضور پررنگ نداشتند.

وی عنوان کرد: البته خوزستان به انتظار سایر استان‌ها متوقف نماند و برای میزبانی و مدیریت بهتر زائران، شهرستان های مختلف خوزستان به عنوان معین برای دو مرز شلمچه و چذابه تعیین شدند.

استاندار خوزستان گفت: تجهیزات و منابع انسانی در حد لازم و توان به میدان آمد تا در بحث زیرساخت‌ها از جمله تأمین آب، برق، فاضلاب، مباحث گذرنامه‌ای، بهداشت و درمان مشکلی پیش نیاید.

شریعتی عنوان کرد: جمعیت انبوه زائران خدمت‌رسانی را سخت کرده بود اما همه امکانات و زیرساخت‌های لازم فراهم شد و تمام دستگاه‌های استانی، مرزبانی، سپاه، ارتش، بسیج، نیروی انتظامی، شهرداری‌ها، منطقه آزاد اروند، پتروشیمی‌های ماهشهر، اداره کل بندر و دیگر نهادها پای کار آمدند و امر مدیریت شد.

وی با اشاره به طرح جامع دو مرز چذابه و شلمچه، عنوان کرد: در این دو مرز سعی شده که طرحی با اقدامات کارشناسی و بررسی‌های علمی شکل بگیرد، البته طرح جامع چذابه رو به پایان است.

 در ادامه محمد اسلامی اظهار کرد: به دنبال افزایش ظرفیت‌های زیرساختی در مرزها هستیم.

وی با بیان اینکه تجربیات جدید تکمیل‌کننده تجربیات گذشته هستند، افزود: نسبت زیرساخت‌ها به جمعیت و تقاضا باید دگرگون شود تا شرایط برای حضور زائران در مرزها در ایام اربعین بهبود پیدا کند.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: برای درون کشور عراق نیز باید به لحاظ حمل و نقلی و زیرساختی، شاهد گسترش ظرفیت‌ها در این کشور باشیم.

اسلامی عنوان کرد: باید ظرفیت‌های زیرساختی را با همکاری وزارت خارجه در کشور عراق پایه‌گذاری کنیم تا دیگر با موارد و کاستی‌هایی که امسال شاهد آن بودیم، مواجه نشویم.

وی بیان کرد: از همه کسانی که شبانه‌روزی پای کار بودند و برای خدمت‌رسانی به زائران اربعین تلاش کردند، تشکر می‌کنم.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار