سرپرست معاونت برنامه‎ریزی و سرمایه‎گذاری اداره‎کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان با تأکید بر ظرفیت خوب خانه‎های روستایی استان به منظور تبدیل شدن به خانه‎های بوم‎گردی گفت: ایجاد و توسعه این خانه‎ها علاوه بر ایجاد اشتغال، موجب توقف جریان مهاجرت از روستا به شهر می‎شود.
کد خبر: ۷۴۷۶۹۱
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۴ 25 May 2019

پیمان نبهانی اظهار کرد: تورم بالا در شرایط فعلی و نیز عدم ثبات قیمت باعث شده است تا سرمایه‎های نقدی به دنبال سود آنی باشند و به همین دلیل ‎ مدتی به سمت سکه و طلا و زمانی به سوی بازار خودرو روانه می‎شوند و در برهه‎ای دیگر هم بازار مسکن را ملتهب می‎کنند.

او با بیان این‎که در این شرایط سرمایه‎گذاری در بخش گردشگری به عنوان ظرفیتی مناسب از بازار کمتر مورد توجه قرار گرفته و مغفول مانده است به پایین بودن سرمایه لازم برای راه‎اندازی کسب و کار گردشگری اشاره کرد و افزود: در یک پروژه صنعتی یا معدنی باید 300 تا 500 میلیون تومان هزینه کرد تا یک فرصت شغلی ایجاد شود در حالی‎که این رقم در بخش گردشگری 35 الی 40 میلیون تومان است.

سرپرست معاونت برنامه‎ریزی و سرمایه‎گذاری اداره‎کل میراث فرهنگی خوزستان اضافه کرد: باتوجه به این‎که به ازای هر فرصت شغلی مستقیم 5/2 فرصت شغلی غیر مستقیم و حدود 9 فرصت شغلی تأمین‎کننده و پشتیبان ایجاد می‎شود، می‎توان دریافت که رونق گردشگری در یک منطقه تا چه حد در ایجاد ثروت در منطقه کمک می‎کند.

وی تصریح کرد: باتوجه به اهمیت جلب نظر مساعد جامعه بومی میزبان در موفقیت یک فعالیت اقتصادی آن‎هم از نوع گردشگری و نیز به هدف رسیدن سرمایه‎گذاری‎های صورت‎گرفته، برگزاری نشست با جامعه میزبان و آشناسازی آنان با اثرات مثبت ورود گردشگر و راهکارهای لازم برای به حداقل رسانیدن اثرات منفی گردشگری بر جامعه بومی را برنامه‎ریزی کردیم و با همکاری فعالان بومی و سمن‎های فعال، در شهرستان‎هایی همچون دزفول، شوش، حمیدیه و دشت‎آزادگان اجراء کردیم که با بازخوردهای خوبی و مثبتی همراه شد.

نبهانی این بازخورد مثبت را نشان از علاقه و رغبت مردم روستاها به توسعه گردشگری در محل زندگی آن‎ها دانست و عنوان کرد: دلیل این علاقه این است که با ورود گردشگر به یک روستا، فرصت شغلی برای بانوان و نوجوانان یک خانواده در قالب تولید و فروش صنایع دستی، تهیه و عرضه سوغات محلی، فروش محصولات کاملاً ارگانیک کشاورزی و محصولات لبنی فراهم می‎آید که موجبات افزایش درآمد و پس‎انداز خانوار را فرآهم می‎آورد.

او درباره نحوه برنامه‎ریزی و حمایت دولت از سرمایه‎های خرد توضیح داد: باتوجه به این‎که خانه‎های روستایی استان امکان توسعه به منظور راه‎اندازی خانه‎های بوم‎گردی را دارند و به دلیل تنوع در سبد غذایی خانوارهای ساکن در مناطق مختلف جذابیت خوبی دارند، صدور مجوز راه‎اندازی، آموزش بهره‎برداران و پرداخت تسهیلات حمایتی متناسب ممکن است علاوه بر ایجاد اشتغال، موجب توقف جریان مهاجرت از روستا به شهر هم شود.

سرپرست معاونت برنامه‎ریزی و سرمایه‎گذاری اداره‎کل میراث فرهنگی خوزستان گردشگری را فعالیتی چندوجهی، فرابخشی و بین‎دستگاهی دانست و افزود: این صنعت، همدلی، هماهنگی و همکاری کلیه دستگاه‎ها و نهادهای دست‎اندرکار را می‎طلبد تا در نهایت ظرفیت‎های راکد به یک فرصت جهت تولید ثروت و ایجاد اشتغال تبدیل شوند.

 

منبع: ایسنا

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار