مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان با اشاره به اینکه بیشترین تعرض به حریم رودخانه ها در شهرها مربوط به بخش دولتی است و برخی روستاها در حریم رودخانه ها احداث شده اند، تصریح کرد: اگر به بحث پیشگیری بیشتر اهمیت دهیم و فرهنگ مدیریتی و بحث بحران را بر پیش بینی متمرکز کرده و پیوست های زیست محیطی را اجرا کنیم، بسیاری از مسائل حل خواهد شد و خساراتی این چنین را متحمل نخواهیم شد.
کد خبر: ۷۴۲۴۰۱
تاریخ انتشار: ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۵ 08 May 2019

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان گفت: اولویت اول ما معیشت، کشت و زرع و اشتغال مردم است، باید همه تلاش خود را در آماده سازی اراضی کشاورزی برای کشت تابستانه به کار گیریم.

به گزارش"تابناک"؛ کیامرث حاجی زاده در جلسه پیش از ظهر سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ماه، که در خصوص آماده سازی زمین های کشاورزی شهرستان شوش برای کشت تابستانه در محل سالن جلسات اداره کل مدیریت بحران استانداری خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: ضمن اینکه همه دستگاهها در بحران سیل فروردین ماه سال جاری پای کار بودند و شبانه روز تلاش کردند، همراهی و هم افزایی مردم همگام با مسئولین حماسه ای دیگر در خوزستان را رقم زد.

وی افزود: اگر چه اقدامات خوبی صورت گرفته و مدیریت سیلی با این وسعت بدون حتی یک مورد تلفات خوب بوده، اما اگر جایی قصوری نیز صورت گرفته است باید صادقانه با مردم در میان گذاشت و عذر خواهی کرد.

حاجی زاده با انتقاد از ضعف فرهنگ مدیریتی در مقوله پیش بینی و پیشگیری در خوزستان، خاطرنشان کرد: مدیران ما فکر می کنند اگر اعتبارات را در بحث پیشگیری هزینه کنند یک خرج اضافی است در صورتیکه اگر لایروبی و رسوب زدایی رودخانه ها انجام شده بود و استحکام سازی سیل بند ها صورت گرفته بود و از تجاوز به حریم رودخانه ها جلوگیری به عمل می آمد، این همه خسارت به بخش های مختلف استان وارد نمیشد‌.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان با اشاره به اینکه بیشترین تعرض به حریم رودخانه ها در شهرها مربوط به بخش دولتی است و برخی روستاها در حریم رودخانه ها احداث شده اند، تصریح کرد: اگر به بحث پیشگیری بیشتر اهمیت دهیم و فرهنگ مدیریتی و بحث بحران را بر پیش بینی متمرکز کرده و پیوست های زیست محیطی را اجرا کنیم، بسیاری از مسائل حل خواهد شد و خساراتی این چنین را متحمل نخواهیم شد.

وی با انتقاد از اینکه چرا با آورد بی سابقه سیلاب هنوز کانون های ریز گرد داخلی فعال هستند، گفت: اینها نقاط ضعف مدیریتی است که باید پرسید چه اقداماتی برای هدایت آب به کانون های ریزگرد صورت گرفته است؟

حاجی زاده با اشاره به اینکه اگر لطف خدا و همراهی و همکاری مردم نبود، این بحران به فاجعه تبدیل میشد، بیان کرد: ۲۰۰۰ دستگاه ماشین آلات از خوزستان و استان های معین در سیلاب اخیر بسیج شدند و پای کار ایستادند آیا نمی شود با همین ماشین آلات برای لایروبی، رسوب زدایی و آماده سازی زمین ها و جبران خسارت های پس از سیل اقدام کنیم؟

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان با تاکید بر اینکه اولویت اول ما معیشت مردم است، عنوان کرد: کسی که تمام داراییش چند گوسفند، یک راس دام سنگین و یک خانه غیر استاندارد بوده و همه آنچه که داشته در سیل از دست داده و دیگر هیچ چیزی در چنته ندارد، چقدر میتواند دوام بیاورد؟

وی ادامه داد: ما با قشری سرو کار داریم که چشم به راه تصمیماتی هستند که قرار است ما برای قوت لا یموت آنها بگیریم.

حاجی زاده با اشاره به اینکه سال گذشته در برخی مناطق به دلیل کم آبی کشت محدود و یا ممنوع بود، تصریح کرد: امسال مزارع و اراضی کشاورزی  بعد از خشکسالی سال گذشته، پربار بودند و در آستانه برداشت به زیر سیل رفتند؛ برای مردمی که اینچنین خسارت دیده اند باید همه هم و غم خود را در جهت آماده سازی اراضی آنها برای کشت تابستانه بگذاریم.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان با اشاره به اینکه مردم در اردوگاهها از بیکاری خسته شده اند، تاکید کرد: بیکاری آسیب های اجتماعی و روانی عدیده ای به دنبال خواهد داشت.

حاجی زاده با اشاره به کاهش خروجی سدها و دبی رودخانه ها اظهار کرد: برخی از کشاورزان با به کار انداختن پمپ در حال تخلیه آب از مزارع هستند و منتظر دستگاهها برای امداد رسانی ننشسته اند و حدود ۴۰ هزار هکتار از اراضی از آب تخلیه شده است، اما این کار یک عزم ملی و استانی و یک حرکت جدی را می طلبد.

وی با بیان این که دستگاه های متولی در بخش زیرساخت ها مشغول کار هستند، تصریح کرد: در سیلاب اخیر همه دستگاهها پای کار بودند، ولی قرار گاه خاتم الانبیا به صورت ویژه هر زمان که دچار مشکل شدیم به موقع حاضر شده و اقدام کردند امیدواریم در خصوص آماده سازی اراضی کشاورزان شهرستان شوش برای کشت تابستانه نیز همین حماسه رقم بخورد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان در پایان  تعداد ماشین آلات مورد نیاز از دستگاههای مختلف را به تفکیک به آنها اعلام کرد.

همچنین کیخسرو چنگلوایی روز سه شنبه در نشست بررسی و اتخاذ راهکارهای اجرایی برای ساماندهی زمین های کشاورزی آب گرفته و آماده سازی این زمین ها برای کشت تابستانه با محوریت زمین های کشاورزی شهرستان شوش بیان کرد: سیل اواخر پارسال و امسال خسارت زیادی به بخش کشاورزی خوزستان وارد کرد و از جمله اهداف ما تخلیه آب از زمین های کشاورزی برای نجات حداقلی محصولات باقیمانده، آماده سازی زمین ها برای کشت تابستانه و پاییزه و مرمت و اصلاح و بازسازی زیر ساخت ها است.

وی با اشاره به مشخص شدن متولیان آماده سازی زمین های کشاورزی هر شهرستان به تفکیک گفت: شرکت متن و اروندان و اداره کل راه و شهرسازی خوزستان متولی شهرستان های دشت آزادگان و هویزه، سازمان آب و برق خوزستان متولی خسرج، شرکت ملی حفاری و مناطق نفتخیز جنوب و شهرداری اهواز متولی شهرستان های باوی، اهواز و کارون، اداره کل مدیریت بحران و بنیاد مسکن متولی شهرستان شوش، و موسسه جهاد نصر متولی شهرستان شوشتر هستند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان ادامه داد: برای زمین های کشاورزی شهرستان شادگان با توجه به خارج نشدن سیلاب در این شهرستان هفته آینده تصمیم گیری نسبت به متولی آماده سازی زمین ها انجام می شود.

وی با بیان اینکه در اثر سیل اخیر، در بخش تولید گندم در خوزستان حدود 750 هزار تن کاهش وجود دارد توضیح داد: حدود سه هزار و 700 کیلومتر از انهار سنتی، 2هزار پمپ و دیزل، 68 کیلومتر لوله های خط انتقال، 112 کیلومتر جاده کنار شبکه آبیاری و زهکشی، بیش از 60 کیلومتر کانال و 700 کیلومتر دستگاه زهکشی ناشی از سیل در خوزستان نیز خسارت دید که در برآورد اولیه به 12 هزار میلیارد ریال برای بازسازی نیاز دارند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار