وزیر ورزش و جوانان عنوان کرد: این سیل خسارت قابل توجهی به جای گذاشته است و ما موظف هستیم که با توجه به تأکید مقام معظم رهبری و تأکید مکرر رئیس جمهور برای کمک به مراکز سیل‌زده پای کار باشیم. اصلی‌ترین وظیفه فعلی، جبران خسارت، تأمین نیازها و بازسازی مناطق آسیب‌دیده است که در چند جلسه‌ای که در دولت داشتیم، بیش از دو سوم جلسه به مسائل سیل و گزارشات و تصمیمات برای جبران خسارت گذشت و تأکید رئیس جمهوری بر جبران خسارت‌های به جای مانده بود.
کد خبر: ۷۳۷۵۰۲
تاریخ انتشار: ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۱ 22 April 2019

تاکید رییس‌جمهور بر جبران خسارت سیل است/ یک هزار و200 مکان ورزشی در اختیار سیل‌ زدگان کشور قرارگرفت

 مسعود سلطانی‌فر که امروز برای بازدید از اماکن ورزشی در اختیار مردم سیل‌زده خوزستان به اهواز سفر کرده است، در جلسه شواری هماهنگی مدیریت بحران خوزستان، اظهار کرد: جا دارد از مدیران و همچنین استاندار زحمتکش و دلسوز خوزستان که خدماتش زبانزد همه است و همچنین مجموعه مدیریت استان و نیروهای مسلح و سازمان‌های مردم‌نهاد و مردم شریف و قهرمان استان که همانند دوران هشت سال جنگ تحمیلی، دوران طلایی و سیاسی دیگر را برای ایران رقم زدند، قدردانی کنم. این مردم کارنامه قابل قبول، روشن و افتخارآمیزی را از خود به جای گذاشتند.
 
به گزارش"تابناک" وی ادامه داد: نزول در رحمت الهی در استان‌های گلستان، مازندران، کرمانشاه، خوزستان و فارس خسارت‌هایی در بر داشت که البته در مجموع معتقدیم منافع این باران با جبران خسارت سیل برای اقتصاد کشور قابل توجه است. همچنین نخست‌وزیر رژیم اشغالگر قدس پیش از این گفته بود که خشکسالی در ایران باعث می‌شود 50 میلیون نفر از جمعیت ایران مهاجرت کنند و آثار و عوامل آن برای ایران بحران‌زا خواهد بود. او با این تهدید و پیش‌بینی خواسته بود که ما دست از آرمان‌ها و ارزش‌هایمان برداریم که لطف خدا در این مدت باعث شد ذخایر آبی کشور به شدت تقویت شود.
 
وزیر ورزش و جوانان عنوان کرد: این سیل خسارت قابل توجهی به جای گذاشته است و ما موظف هستیم که با توجه به تأکید مقام معظم رهبری و تأکید مکرر رئیس جمهور برای کمک به مراکز سیل‌زده پای کار باشیم. اصلی‌ترین وظیفه فعلی، جبران خسارت، تأمین نیازها و بازسازی مناطق آسیب‌دیده است که در چند جلسه‌ای که در دولت داشتیم، بیش از دو سوم جلسه به مسائل سیل و گزارشات و تصمیمات برای جبران خسارت گذشت و تأکید رئیس جمهوری بر جبران خسارت‌های به جای مانده بود.
 
وی افزود: همدلی، هم‌افزاییی و همگرایی را در کشور شاهد بودیم و صحنه‌های حماسی زیبایی این بار پس از هشت سال جنگ تحمیلی رقم خورد و همه برای کمک آمدند و هر چه در توان داشتند برای کمک به مردم سیل‌زده گذاشتند و دولت نیز با تمام توان مالی و سخت‌افزاری به صحنه آمد و با عزمی که در کشور و دولت وجود دارد در کمترین زمان ممکن نیز خسارت جبران می‌شود و می‌توانیم شاهد یک کارنامه پرافتخار دیگر باشیم. 
 
سلطانی‌فر خاطرنشان کرد: در مجموعه جامعه ورزش از همان زمان وقوع سیل، ما ستاد پشتیبانی را تشکیل دادیم و تمام اماکن ورزشی را در اختیار سیل‌زدگان قرار دادیم که نزدیک به 1200 مکان ورزشی در اختیار ستاد مدیریت بحران استان‌های درگیر سیل قرار گرفت که 700 مکان ورزشی مورد استفاده مردم سیل‌زده و مسافرین نوروزی قرار گرفت. همچنین 2500 سازمان مردم‌نهاد پای کار بودند و بیش از 50 محموله کمک‌های مختلف از سوی جامعه ورزش کشور جمع‌آوری و به مناطق ارسال شد.
 
وی ادامه داد: بسیاری از نیروهای فنی ما در فدراسیون‌های قایق‌رانی، پزشکی ورزشی و همچنین موتورسواری و کوهنوردی به کمک مردم سیل‌زده آمدند و تمامی توان خود را برای کمک به کار گرفتند. تلاش این بود که با خدماتی که ارائه می‌دهیم از آلام درد مردم آسیب‌دیده بکاهیم و باید بگویم تا پایان بحران سیل در کنار این مردم هستیم و خدا را شاکریم که مردم از خدمات‌رسانی ابراز رضایت داشتند.
 
سلطانی‌فر خاطرنشان کرد: همچنین باید بگویم حیدری مدیرکل ورزش و جوانان خوزستان وهمکارانش در این حادثه کارنامه بسیار خوبی داشتند. همچنین موظف هستند تا آخرین نفری که در اماکن ورشی اسکان یافته‌اند به آنها خدمات‌رسانی کنند و هر زمانی که مردم با رضایت و تمایل خودشان خواستند مکان‌های ورزشی را ترک کنند و هیچ الزامی برای تخلیه این مکان‌ها وجود ندارد. فکر می‌کنم تا چند هفته آینده با بهتر شدن شرایط مردم بتوانند به خانه‌هایشان برگردند.
 
وزیر ورزش ادامه داد: دولت و تمام وزارتخانه‌ها از جمله وزارت ورزش، موظف به کمک به مردم آسیب‌دیده هستند و تا پایان این شرایط و عادی شدن وضعیت کنار مردم خواهند بود.
 
وی در پایان عنوان کرد: جا دارد به استاندار خوزستان و همچینن نیروهای مسلح که صحنه‌های استثنایی و زیبایی را به واسطه کمک به حل مشکل رقم زدند، خسته نباشید و تبریک بگویم. در واقع یک حماسه دیگر رقم خورد و انشاءالله این دوران به عنوان یک تاریخ طلایی دیگر در خاطر مردم خواهند ماند و یک افتخار خواهد بود.
 
همچنین غلامرضا شریعتی اظهار کرد: از توجه و عنایت وزیر ورزش به استان خوزستان در این مدت که در وضعیت بحرانی بودیم و همچنین توجه او به ورزش استان قدردانی می‌کنم. آقای سلطانی‌فر برای دومین بار است که برای قرار گرفتن در جریان چگونگی رسیدگی به مردم سیل‌زده در اماکن ورزشی استان به خوزستان سفر می‌کند که این نشان از توجه او به این موضوع است.
 
وی ادامه داد: در جریان این بلایای طبیعی و سیل، مردم خسارت دیدند که این خسارت هم مربوط به کشاورزی و هم مربوط به امکانات زندگی‌شان است. طبق دستورالعمل مدیریت بحران سیلاب، سه اصل اولویت است؛ اول اینکه مردم کمترین خسارت جانی را ببینند، دوم پایداری سدها حفظ شود و کنترل آنها از دست خارج نشود و سوم اینکه مدیریت ریسک داشته باشیم و شرایط را به صورتی پیش ببریم که زیربناها آسیب جدی نبینند و خسارت  اقتصادی کمتر شود.
 
استاندار خوزستان عنوان کرد: در این سیل، حجم ورودی آب به خوزستان بیش از 14 میلیارد مترمکعب بود و باید شرایط را مدیریت می‌کردیم و شرایط را به گونه‌ای پیش می‌بردیم که پروتکل‌های استاندارد رعایت شود. البته برخی می‌گویند چرا در تابستان به مردم آب ندادند که کشت کنند و باید بگویم اصلا آبی نبود و پس از وقوع سیل در پی بارندگی‌ها رهاسازی به صورتی بود که شهرها و روستاهای ما آسیب نبینند، ضمن این‌که ما پیشاپیش نمی‌توانستیم خروجی سدها را به صورتی کنیم که روستاها آسیب ببینند. برخی به صورتی حرف می‌زنند که ذهن مردم را نسبت به نظام مخدوش می‌کنند.
 
وی افزود: در تابستان سال گذشته در حوزه کرخه محدودیت کشت نداشتیم و در کارون هم کشت کم بود. البته حوزه مارون و زهره محدودیت داشتیم ولی در کرخه بیشترین کشت شلتوک را داشتیم که آمار هم موجود است. به هرحال نباید به گونه‌ای حرف زده شود که ذهن مردم نسبت به نظام دچار خدشه شود. محدودیتی برای کشت نبود و زمانی هم که بارندگی را داشتیم، رهاسازی آب صورت گرفت اما پیشاپیش تخلیه آب را انجام ندادیم که آسیب وارد شود.
 
شریعتی خاطرنشان کرد: آورد آب رودخانه‌های خوزستان در یک سال نرمال 28 میلیارد مترمکعب است و زیرساخت خوزستان برای این تنظیم شده است ولی وقتی با یک بارش که در شش ماه ۲۸ میلیارد مترمکعب آورد داشت، مواجه شدیم و بالاتر از ظرفیت بود، سیل ایجاد شد. باید بگویم تلاش کردیم که آن سه اصل مدنظر که به آن اشاره کردم، رعایت شد. در هر صورت تلاش این بوده است که هیچ شهری درگیر و زیرساخت‌های اصلی دچار آسیب جدی نشوند.
 
شریعتی خاطرنشان کرد: در یک ماه و نیمی که دچار بحران سیل شده‌ایم، دوستان بسیاری زندگی نداشتند و درگیر حل مشکلات مردم بوده و هستند و خدا را شاکریم که مردم از خدمات‌رسانی و کمک‌ها راضی بوده‌اند. البته مردم در کل از شرایط موجود ناراضی‌اند زیرا زندگی‌شان تحت تأثیر قرار گرفته است ولی اگر کار جهاد و این کمک‌ها انجام نمی‌شد، مردم خیلی ناراضی‌تر بودند. رئیس جمهور نیز قول داد که خسارت‌های وارده جبران شود.
 
وی افزود: جا دارد از نیروهای مسلح و پای کار بودن و همدلی مردم و دستگاه‌های اجرایی تشکر کنم. نیروهای مسلح و دستگاه‌های اجرایی تمام قد پای کار بودند. همچنین باید از کمک‌های دستگاه‌های اجرایی، قضایی، نمایندگان و قوه مقننه که همه همدل بودند و تجربه این مسائل را در زمان جنگ داشتند، قدردانی کنم. به هر حال خدا کمک کرد تا شرایط مدیریت و کنترل شود و خدا را شکر کارهای انجام شده مورد رضایت مسئولان کشور نیز بوده است. همچنین مدیریت بحران استانداری خوزستان شبانه‌ روزی در اینجا حاضر بوده و هست که از آن‌ها نیز قدردانی می‌کنم.
 
وی در پایان گفت: باید از شهرهای شادگان، آبادان و خرمشهر مراقبت کنیم تا مشکلات مربوطه درخصوص افزایش حجم آب حل شود و دیگر مساله‌های این چنینی در این زمینه نداشته باشیم.
 
در ادامه افشین حیدری اظهارکرد: با پشتکار و تلاش شبانه روزی و همراهی و همکاری بسیار در استان، بحرانی که شاید خیلی‌ها تصور می‌کردند آسیب بسیار جدی به خوزستان وارد می کند با حداقل‌ها کنترل شد. کار ارزشمندی بود که جا دارد از سپاه، ارتش و تمام دستگاه‌ها و همچنین مدیریت استاندار خوزستان قدردانی کرد.

وی ادامه داد: مجموعه ورزش و جوانان خوزستان نیز پیرو دستورات رئیس جمهور و با ابلاغ وزیر ورزش، برای کمک به مردم سیل‌زده وارد کارزار شد و 40 مکان ورزشی برای اسکان مردم سیل‌زده در نظر گرفته شد. ضمن این‌که تلاش‌مان این بود که از ظرفیت هیات‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد استفاده کنیم.

مدیرکل ورزش و جوانان خوزستان عنوان کرد: در این میان سازمان‌های مردم‌نهاد به ما کمک داشتند و با تشکیل کارگاه‌های مشاوره‌ای و دیگر خدمات به کمک مردم سیل‌زده آمدند. خدا را شکر مردم از نحوه خدمات‌رسانی راضی هستند و جا دارد از استاندار خوزستان و مجموعه مدیریت بحران استانداری تشکر ویژه داشته باشم.

وی با بیان این‌که امیدوارم این اقدامات ارزشمند سبب شود که نگاه دولت به استان خوزستان پررنگ‌تر شود، گفت: همچنین باید از کمک جامعه ورزش، سمن‌ها و همکارانم در هیات‌های ورزشی و همچنین همراهی قهرمانان و پیشکسوتان تقدیر کنم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار