فرماندار مسجدسلیمان با اشاره به مشکلات آموزش و پرورش این شهرستان گفت: هفت مدرسه در مسجدسلیمان وجود دارد که بالای 90 سال قدمت دارند.
کد خبر: ۷۲۳۶۵۹
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۷ 09 March 2019

شورای آموزش‌وپرورش استان خوزستان ظهر امروز با حضور استاندار خوزستان، رئیس آموزش‌وپرورش خوزستان برگزار شد.

غلامرضا شریعتی اظهار کرد: روند اجتماعی شدن فرزندان ما در جامعه با مدرسه تکمیل می‌شود؛ هرگونه تزلزل یا مشکل در هر دو نهاد خانواده و آموزش و پرورش می‌تواند ضرر و زیان غیرقابل جبرانی را به دانش‌آموز و جامعه وارد کند.

وی افزود: در سال 97 تمام توجه ما به آموزش و پرورش، رفع مشکلات آن و ارتقای کیفی شاخص‌های آموزش و پرورش بود. در سال 98 می‌خواهیم برنامه اجتماعی را با محوریت مدارس انجام دهیم. طرح مدارس محوری به این معنا است که مدارس را صرفا به عنوان یک نهاد آموزشی تلقی نکنیم، بلکه آن را به عنوان یک کارگاه اجتماعی، فرهنگی و تربیتی تعریف کنیم.

استاندار خوزستان ادامه داد: در این مسیر نیز هدف ما بهبود ارتباط دانش‌آموز با جامعه است. اگر مدرسه محل برنامه‌های فرهنگی اجتماعی باشد، می‌تواند موجب ایجاد ارتباط خوبی میان دانش‌آموز و جامعه شود.

شریعتی در خصوص مشکلات آموزش و پرورش در مسجدسلیمان تصریح کرد: مسجدسلیمان از اعتبارات عمرانی در حوزه آموزش و پرورش، اعتبارات لازم برای طرح بازماندگان از تحصیل، طرح پیش دبستانی، بورس تحصیلی و ... برخوردار است. تا حد امکان باید شهرستان‌هایی را که نیاز به حمایت بیشتری دارند، حمایت کنیم.

وی خاطرنشان‌کرد: در جلسه گفته شد 61 درصد مدارس مسجدسلیمان فرسوده هستند. متوسط استانی در زمینه فرسودگی مدارس 30 درصد است. ما می‌بینیم که این آمار در مسجدسلیمان دو برابر متوسط استانی است که نشان می‌دهد فرسودگی مدارس در مسجدسلیمان به توجه ویژه‌ای نیاز دارد. باید تلاش کنیم ظرف مدت سه سال، متوسط نُرم فرسودگی مدارس در مسجدسلیمان را به نُرم استانی برسانیم. باید اعتبار بیشتری برای این مساله فراهم کنیم. باید تلاش کنیم در نقاط مختلف استان، دانش‌آموزان بتوانند در شرایط برابر رقابت کنند. باید برنامه‌ریزی کنیم تا از سر جمع اعتبارات استانی، سهمی به مسجدسلیمان داده شود.

استاندار خوزستان در خصوص استفاده دوباره از کانکس‌های جمع‌آوری شده در طرح جمع‌آوری کلاس‌های کانکسی تصریح کرد: هر کلاس کانکسی که تعویض می‌شود، کانکس آن باید تحویل داده شود. اعتبارات لازم برای طرح جمع‌آوری کلاس‌های کانکسی را به 200 میلیارد تومان رساندیم که کانکس‌ها را جمع‌آوری کنیم، تا به آموزش و پرورش توجه کنیم و محیط تحصیل، محیط مناسبی برای دانش‌آموزان باشد. رئیس آموزش و پرورش شهرستان‌ها باید در این زمینه متعهد باشد که این کلاس‌ها جمع‌آوری شوند، در غیر اینصورت من با رئیس آموزش و پرورش شهرستان برخورد می‌کنم.

شریعتی ادامه داد: کسی که کلاس بهتر را برای دانش‌آموز خود نمی‌خواهد، شایستگی رئیس آموزش و پرورش بودن را ندارد. وقتی مرتب از این کلاس‌های کانکسی استفاده می‌شود، یعنی کیفیت آموزشی دانش‌آموزان برای ما مهم نیست. 

وی گفت: گفته شد 120 کلاس کانکسی در آمارگیری‌ها از قلم افتاده است. قابل قبول نیست که کار جمع‌آوری کلاس‌های کانکسی را با 300 مدرسه آغاز کنید اما بعد بگویید 120 مدرسه از قلم افتاده است. این اشتباهات، نظام برنامه‌ریزی در این شورا را مختل می‌کند. در سال 98 ما نباید کلاس کانکسی داشته باشیم. از سازمان نوسازی مدارس می‌خواهم این مساله را در اولویت کار خود قرار دهند.

استاندار خوزستان تاکید کرد: باید تلاش شود سرانه‌های آموزشی ما در آموزش و پرورش در استان به طور متناسب توزیع شوند. کارون، باوی و حمیدیه به نوعی زیر سایه اهواز قرار دارند که باید به این مساله توجه شود. اینکه جایی از نظر فضای آموزشی مشکل داریم و جای دیگری کلاس ساخته شده است اما دانش‌آموزی در آن تحصیل نمی‌کند، نشان‌دهنده ضعف مدیریتی است. اولویت اصلی ما تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام است. توسعه باید متوازن باشد. اگر کاری غیر از این انجام شود، از عدالت به دور است.

شریعتی افزود: در سال 98 باید در زمینه مسئولیت‌های اجتماعی صنایع،‌ پررنگ‌تر ظاهر شویم. باید صنایع را موظف کنیم که اعتباری که می‌خواهند به مسئولیت‌های اجتماعی اختصاص دهند را اعلام کنند.

جانمراد داودی رئیس آموزش‌وپرورش مسجدسلیمان با اشاره به وجود ۲۷ هزار دانش‌آموز در مسجدسلیمان، اظهار کرد: ۶۱ درصد مدارس مسجدسلیمان مخروبه هستند و نیاز به بازسازی و مقاوم‌سازی دارند و ۲۰ مدرسه دو نوبته در مسجدسلیمان با ۶ هزار دانش‌آموزش در معرض خطر هستند.

وی افزود: مدرسه شهید نواب صفوی با ۳۰۰ دانش‌آموز درحالی‌که دانش‌آموزان در مراسم صبحگاهی بودند سقف یکی از کلاس‌ها تخریب شد و دانش‌آموزان به‌طور موقت در نوبت دیگر مشغول به تحصیل شدند.

داودی با اشاره به نیاز مسجدسلیمان به ساخت دبیرستان شبانه‌روزی، عنوان کرد: تنها مدرسه شبانه‌روزی در مسجدسلیمان با ۲۵۰ دانش‌آموز که ۱۴۰ نفر از آن‌ها شب در مدرسه مستقر هستند، وضعیت خطرناکی دارد و در بارندگی‌های اخیر دیوار این دبیرستان تخریب شد.

رئیس آموزش‌وپرورش مسجدسلیمان با اشاره به وجود ۳۲ کلاس درس کانکسی در مسجدسلیمان، اظهار کرد: ۴۰ درصد مدارس مسجدسلیمان سنگی است و بالای ۷۰ سال قدمت دارند و مدارسی وجود دارد که همچنان از کولرآبی استفاده می‌کنند و فاقد تجهیزات کارگاهی و هوشمندسازی هستند.

وی گفت: بدهی آب و برق برای مدارس حل شد ولی برای ساختمان‌های اداری همچنان وجود دارد و در حال حاضر آموزش‌وپرورش مسجدسلیمان ۸۵ میلیون تومان بدهی به سازمان برق و ۱۵ میلیون تومان بدهی به سازمان آب دارد.

رئیس آموزش‌وپرورش مسجدسلیمان با اشاره به نیاز ۲۰۰ دبیر مرد در مدارس این شهرستان، اظهار کرد: آموزش‌وپرورش مسجدسلیمان دارای ۲۰۵ ملک است درحالی‌که فقط ۴۵ نیروی سرایدار و خدماتی دارد و مدارس با بحران مستخدم مواجه هستند.

منوچهر ورناصری فرماندار باوی با اشاره به وجود بیش از ۳۵ مدرسه نیازمند تخریب و بازسازی در باوی، اظهار کرد: در دهستان عنافچه روزانه ۲۵۰ دانش‌آموز برای رفتن به مدرسه باید عرض رودخانه را طی کنند که با پیگیری‌های انجام شده یک قایق استاندارد برای آن‌ها تهیه شده است ولی این منطقه نیازمند به یک دبیرستان است.

وی افزود: بسیاری از مدارس شهر باوی با مشکل تجهیزات سرمایشی مواجه هستند در حالی که بسیار روستاهای باوی در محاصره چاه‌های نفت لوله‌های نفت قرار دارند.

علی قربانی در این جلسه اظهار کرد: در مجموع 400 پروژه در اداره‌کل نوسازی مدارس استان در حال انجام است. همچنین 300 میلیارد تومان اعتبار دولتی و 130 میلیارد تومان اعتبار خیرین در سال 97 داشته‌ایم.

وی افزود: در مقدار اعتبارات دولتی در کشور، استان اول هستیم. همچنین تنها اداره‌کلی هستیم که دارای 14 نمایندگی نظارت هستیم. ما چارت اداری برای شهرستان‌ها نداریم و نیازی هم به چنین چارتی نداریم.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خوزستان تصریح کرد: تعداد مدارس تخریبی مسجدسلیمان از نُرم کشوری بیشتر است. میانگین کشور 30 درصد است ولی در مسجدسلیمان 60 درصد مدارس فرسوده هستند.

قربانی با اشاره به اینکه در توزیع اعتبارات برخی شاخص‌ها در نظر گرفته می‌شود، تصریح کرد: در اعتبارات خیرین در کشور اول هستیم. در سال تحصیلی 97 – 98 ، 30 میلیارد تومان اعتبار جذب نشده از خیرین داریم. 28 پروژه در مناطق محروم اهواز داریم و مناقصه مدرسه استثنایی باوی نیز 25 اسفندماه برگزار می‌شود.

وی تصریح کرد: در حال حاضر مدارسی احداث شده است که دانش‌آموزی در آن‌ها وجود ندارد. باید مکان‌یابی مدارس به درستی انجام شود. در باوی هشت مدرسه برای جایگزین شدن به جای مدارس کانکسی، احداث شده است. 

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خوزستان گفت: هنوز 120 کلاس کانکسی در استان وجود دارد. اگر اعتبار ساخت کلاس‌ها تامین شود، تا پیش از مهرماه 98 در استان مدرسه کانکسی نخواهیم داشت. خواهشمند هستیم مناطق، کانکس‌ها را پس از ساخت کلاس تحویل دهند تا دوباره از آن‌ها به عنوان کلاس استفاده نشود.

اردوان قنبری سرپرست فرمانداری مسجدسلیمان با بیان این‌که ۶۰ درصد مدارس مسجدسلیمان نیاز به بازسازی دارند، اظهار کرد: ۷ مدرسه در مسجدسلیمان بالای ۹۰ سال قدمت ساخت دارند و در این مدت هیچ تغییر و بازسازی برای آن‌ها انجام نشده است و ۲۰ مدرسه نیز عمر ۷۰ ساله دارند.

وی افزود: در گذشته ۳۵ درصد برای احداث مدارس و تجهیزات اختصاص پیدا می‌کرد درحالی‌که امسال به زیر ۵ درصد رسید و پاسخ‌گوی تجهیزات، تعمیرات و بازسازی مدارس نیست.

مجید موحدیان رئیس آموزش‌وپرورش باوی با اشاره به نبود نمایندگی نوسازی مدارس در باوی، اظهار کرد: مسکن مهر شیبان با توجه به جمعیت بالایی که دارد فاقد مدرسه است؛ همچنین باوی با داشتن ۱۵۸ دانش‌آموز استثنائی مدرسه‌ای برای این دانش‌آموزان ندارد که یک بحران است.

وی افزود: ۷۰ درصد نیروی آموزشی شهرستان باوی از اهواز هستند و نیازمند ۲ دستگاه اتوبوس برای رفت‌وآمد در مسیر هستند.

موحدیان گفت: مدارس روستایی سرایدار ندارند و تجهیزات این مدارس در خطر سرقت قرار دارند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار