مدیر کل هواشناسی خوزستان گفت: دود ناشی از آتش سوزی تالاب هورالعظیم، شعاع دید را در روز سه شنبه در شادگان به 800 متر کاهش داد.
کد خبر: ۶۵۴۳۳۲
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۳۹۷ - ۲۰:۳۶ 11 September 2018

محمد سبزه زاری اظهار داشت: همچنین شعاع دید در ماهشهر به چهار هزار متر رسید البته در مسیر انتشار دود تنها این 2 ایستگاه فعال هستند.

وی افزود: استاندارد شعاع دید 10 کیلومتر به بالا است که هوایی صاف و پاک را نشان می دهد و کمتر از آن پدیده هایی مانند غبار و مه وجود دارد.

سبزه زاری ادامه داد: در غرب استان امروز و فردا کاهش دید ناشی از دود بیشتر در اوایل صبح پیش بینی می شود.
مدیر کل هواشناسی خوزستان بیان کرد: از امروز به تدریج با جنوبی شدن جریانات جو افزایش رطوبت در نیمه جنوبی و گاهی مرکزی با شدت و ضعف تا اوایل هفته آینده و در بعضی ساعات افزایش ابر در ارتفاعات شمالی و شرقی قابل انتظار است.

وی گفت: بیشترین میزان رطوبت صبح روز سه شنبه در هندیجان 84 و رادار اهواز 59 درصد گزارش شده است.

سبزه زاری اضافه کرد: در 24 ساعت گذشته شوش با 45.9 و ایذه با 18.9 درجه سانتیگراد به ترتیب گرمترین و خنک ترین نقاط استان و بیشترین دمای اهواز 45 و حداقل 25 درجه سانتیگراد گزارش شده است.

دود آتش سوزی در نیزارهای تالاب هور العظیم از اوایل هفته تا امروز با شدت و ضعف آبادان و خرمشهر را نیز فرا گرفته است.سلسله آتش سوزی ها در هورالعظیم در خاک عراق از اوایل تیر امسال آغاز شده است.

مرحله نخست عملیات آتش نشانی به وسیله 2 بالگرد و یک هواپیمای آبپاش از 29 تیر تا سوم مرداد انجام شد و مرحله دوم از 11 تا 15 مرداد متوقف شد.

به گفته مسئولان این عملیات تاثیری در خاموش شدن آتش نداشته بنابراین متوقف شده است اما با این حال مرحله سوم خاموش کردن هور از اواخر مرداد از سرگرفته شد.

دود ناشی از این آتش سوزی شهرهای خوزستان را درگیر کرده و گاهی تا هشت شهرستان از جمله اهواز منتشر می شد.بنابر اعلام مرکز بهداشت خوزستان دود ناشی از این آتش سوزی صدها نفر را راهی مراکز درمانی کرد.

مدیرکل هواشناسی خوزستان نیز گفته به دلیل دود غلیظ ، دید افقی در بعضی از روزها به کمتر از 50 متر نیز رسیده است.

تالاب مرزی هورالعظیم در جنوب غربی کشور، در خوزستان قرار دارد که یک سوم از آن در ایران و دوسوم در عراق واقع است.

 

منبع: ایرنا

برچسب ها: دود ، هورالعظیم
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار