معاون وزیر راه و شهرسازی:
مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن با بیان اینکه بنا بر این داریم که بخشی از مسکن مهر فاقد متقاضی به خانواده‌های دارای دو معلول و بیشتر واگذار شود، گفت: اراضی دولتی را با قیمت ارزان برای اجرای طرح مسکن اجتماعی استفاده می‌کنیم.
کد خبر: ۵۶۲۰۱۵
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۶ - ۲۱:۳۷ 06 February 2018

حمیدرضاعظیمیان در نشست خبری امروز با اشاره به آخرین تصمیمات در مجمع عمومی سازمان ملی زمین و مسکن اظهار داشت: شهریور امسال تصمیم بر این گرفته شد که خانوارهایی که در اراضی دولتی مستقر هستند شاهد آن اراضی شوند به طوری که اراضی با قیمت روز آن شهر به آنها واگذار شود.

وی ادامه داد: با این تصمیم خانوارهایی که خانه‌هایشان بدون سند است می‌توانند با اخذ سند از تسهیلات و وام‌های مورد نظر استفاده کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به سه شرط لازم برای ارائه اسناد اراضی دولتی گفت: سه شرط شامل اینکه باید در آن اراضی ساخت و ساز انجام شده باشد، خانواده‌ها از تسهیلات دولتی استفاده نکرده باشند و ساخت مسکن در آن منطقه با طرح تفصیلی و طرح جامع شهر منافاتی نداشته باشد.

عظیمیان با بیان اینکه سه میلیون خانوار شامل این طرح می‌شود، گفت: این طرح شامل کسانی می‌شود که تا پایان سال ۹۵ در اراضی دولتی مستقر شده باشند و پس از آن شامل این طرح نخواهند شد.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن درباره پروژه مسکن مهر اظهار داشت: تا پایان ماه نهم امسال نازک‌کاری ۳۹ هزار و ۵۷۰ واحد را شروع کرده بودیم که در حال حاضر نازک‌کاری ۳۶ هزار و ۱۰۳ واحد به اتمام رسیده است.

وی با اشاره به صحبت‌های رئیس جمهوری درباره اتمام پرونده مسکن مهر گفت: طبق گفته رئیس جمهوری پرونده مسکن مهر پایان سال ۹۷ بسته می‌شود.

وی ادامه داد: البته این شامل مسکن مهرهای فاقد متقاضی و مسکن مهرهایی که در مراجع قضائی پرونده حقوقی دارند یا اینکه پیشرفت فیزیکی آنها کمتر از ۳۰ درصد است، نمی‌شود.

عظیمیان با اشاره به مسؤولیت سازمان ملی زمین و مسکن درباره ساخت مسکن مهر اظهار داشت: از بیش از دو میلیون واحد مسکن مهر، ساخت یک میلیون و ۲۰ هزار واحد بر عهده سازمان ملی زمین و مسکن است که از این رقم ۱۱۳ هزار واحد در سال آینده به اتمام خواهد رسید.

عظیمیان با بیان اینکه مسکن مهر افزایش قیمت نخواهد داشت، گفت: در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد پروژه مسکن مهر به اتمام رسیده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تامین سرپناه خانوارهای دو معلول و بیشتر اظهار داشت: با همکاری بنیاد مستضعفان، بنیاد مسکن، بهزیستی و سازمان ملی زمین و مسکن در حال تامین مسکن خانوارهای دو معلول و بیشتر است.

وی افزود: در این توافقات قرار بر این شده که سازمان ملی زمین و مسکن اراضی مورد نیاز اجرای این طرح را تامین کند.

عظیمیان با بیان اینکه نهادها با همکاری همدیگر باید سرپناه صدهزار و ۳۲۰ خانوار دارای دو معلول و بیشتر را تامین کنند گفت: برنامه ما این است که بخشی از مساکن مهر فاقد متقاضی را با اصلاحاتی به این خانواده‌ها ارائه دهیم. این اصلاحات شامل الزام نصب آسانسور، اصلاح رمز ورودی وا مکانات مورد نیاز برای معلولان است.

عظیمیان افزود: دو هزار و ۳۸۴ واحد مسکونی باید به خانواده‌های دو معلول و بیشتر ارائه شود که تاکنون هزار و ۸۷ واحد تحویل داده شده است و امسال هم ۲۰۱ واحد را تحویل داده‌ایم.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به ارائه اراضی به جانبازان گفت: تاکنون به هزار و ۸۳۷ جانباز در سراسر کشور ۱۵ هزار هکتار اراضی ارائه کرده‌ایم که هزینه‌های آماده‌سازی آن را هم خودِ سازمان تقبل کرده است.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن با اشاره به کنترل بر عدم تصرف اراضی دولتی اظهار داشت: تاکنون دو هزار و ۹۰۴ فقره تعرض به اراضی دولتی گزارش داده شده که در حال حاضر دو هزار و ۷۰۰ فقره از آن رفع تعرض کرده‌ایم.

عظیمیان ادامه داد: همچنین برای تعرض به هزار و ۶۵۸ هکتار اراضی برخورد قضائی و انتظامی شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین درباره اقدامات انجام شده برای اجرای مسکن اجتماعی اظهار داشت: وظیفه سازمان ملی زمین و مسکن در طرح مسکن اجتماعی تامین زمین و عملیات اجرایی آن برعهده بنیاد مسکن است.

وی افزود: بنیاد مسکن برای عملیات اجرایی دو ردیف اعتباری، تسهیلات بانکی و یارانه استفاده خواهد کرد.

عظیمیان با اشاره به توافقات انجام شده بین سازمان ملی زمین و مسکن و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی‌اظهار داشت: ابهاماتی برای قیمت اراضی تحت اختیار سازمان ملی زمین و مسکن برای به کارگیری این اراضی در طرح مسکن اجتماعی مطرح بود که با توافقات انجام شده قرار بر این است که مبنای محاسبه قیمت اراضی، نرخ تمام شده دولتی باشد.

وی افزود: ۲۰ هزار واحد مسکونی برای اجرای مسکن اجتماعی در سطح کشور در سال ۹۶ و همین رقم در سال ۹۷ پیش بینی شده است که تامین اراضی این پروژه در سطح کشور برعهده سازمان ملی زمین و مسکن است اگر اراضی‌ای در برخی از شهرها نداشته باشیم موظف به تامین این اراضی هستیم.

وی درباره اراضی در اختیار در تهران برای اجرای مسکن اجتماعی گفت: منابع دولتی (اراضی دولتی) در کلانشهرها بسیار محدود است. البته باید به این نکته هم توجه داشته باشیم که در حال حاضر نرخ مهاجرت به کلانشهرها منفی است و برای مردم صرفه اقتصادی ندارد که از شهرهای کوچک به کلانشهرها مهاجرت کنند.

عظیمیان همچنین درباره صدور اسناد تک‌برگی اظهار داشت: طبق تکلیف قانون برای تعیین تکلیف اراضی غیردولتی، دولتی و اوقافی باید اسناد تک‌برگی صادر شود. در حال حاضر ۵۵۰ هزار سند تک‌برگی صادر شده است که تنها در ۹ ماهه ابتدای سال ۹۶، ۳۶ هزار سند تک‌برگی صادر شده است که صدور این اسناد به شفافیت اقدامات دولت بسیار کمک می‌کند.

 

 

منبع: ایلنا

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار