با نصب سکوی A فاز ۱۴ پارس جنوبی
مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی از نصب سکوی A فاز ۱۴ پارس جنوبی خبر داد و گفت: با نصب این سکو، میزان برداشت از میدان گازی پارس جنوبی ۱۴,۱ میلیون مترمکعب در روز افزایش می‌یابد.
کد خبر: ۵۵۶۹۳۸
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۴ 25 January 2018

 

برداشت گاز از پارس جنوبی ۱۴,۱ میلیون مترمکعب افزایش می‌یابد

حمیدرضا مسعودی با اشاره به این‌که قرارداد طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی ۲۵ خرداد ۱۳۸۹ در قالب طرح‌های موسوم به ۳۵ ماهه امضا شد، اظهار کرد: سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران رهبر کنسرسیوم فاز ۱۴ پارس جنوبی است.

وی میزان قرارداد فاز ۱۴ پارس جنوبی را ۵ میلیارد و ۲۵۰ میلیون دلار عنوان کرد و افزود: تاکنون ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار از این مبلغ جذب شده است.

مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی با بیان این‌که پیشرفت کلی فاز ۱۴ پارس جنوبی، ۷۷,۵ درصد و پیشرفت بخش حفاری، خطوط لوله، سکوها و پالایشگاه و خشکی به ترتیب ۷۴، ۸۸، ۹۱ و ۷۵ درصد است، تصریح کرد: شناور اوشنیک ۵۰۰۰ نصب سکوی A فاز ۱۴ پارس جنوبی را انجام می‌دهد.

مسعودی با اشاره به این‌که وزن سکوی A فاز ۱۴ پارس جنوبی ۲۵۰۰ تن است، ادامه داد: این سکو که سکوی اصلی این طرح است، ۵۰۰ میلیون فوت مکعب (۱۴,۱ میلیون مترمکعب) گاز ترش غنی را از این میدان مشترک برداشت می‌کند.

وی با بیان این‌که گاز ترش سکوی A فاز ۱۴ پارس جنوبی پس از انجام عملیات راه‌اندازی و هوک‌آپ با خط لوله ۳۲ اینچ که پیش‌تر نصب آن در خلیج فارس انجام شد به پالایشگاه و تاسیسات خشکی منطقه پارس ۲ منتقل می‌شود، گفت: امیدواریم تا پایان بهمن ماه جاری با برنامه‌ریزی انجام شده، گاز ترش این سکو به تاسیسات خشکی کنگان منتقل شود.

مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی ادامه داد: هشت حلقه از ۱۱ حلقه چاه سکوی A فاز ۱۴ پارس جنوبی هم اکنون آماده است و ان‌شاءالله پس از نصب سکو و انجام عملیات هوک‌آپ، این چاه‌ها تولیدی خواهند شد.

مسعودی با اشاره به این که دکل حفاری که روی موقعیت A فاز ۱۴ پارس جنوبی در حال فعالیت بود هم اکنون محل خود را ترک کرده و برای تکمیل حفاری به موقعیت C که سکوی اقماری سکوی A است، منتقل شد، افزود: میزان پیشرفت سکوی B فاز ۱۴ طرح توسعه پارس جنوبی ۸۸ درصد است که اردیبهشت ماه سال ۹۷ آماده بارگیری می‌شود.

وی با بیان این‌که ساخت سکوی اقماری سکوی B فاز ۱۴ پارس جنوبی که D۱۴ نام دارد در یارد صدرا در بوشهر با پیشرفت قابل قبولی در حال انجام است، تصریح کرد: پس از اتمام عملیات حفاری موقعیت B و D فاز ۱۴ پارس جنوبی، سکوهای این فازها در موقعیت خود در آب‌های خلیج فارس نصب می‌شوند.

مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی با یادآوری این‎که سرعت کار در بخش خشکی و پالایشگاهی فاز ۱۴ پارس جنوبی از نیمه دوم سال ۱۳۹۵ افزایش یافته، به‌گونه‌ای که همه تجهیزات آن به پالایشگاه وارد و نصب بیش از ۹۰ درصد آن انجام شد، گفت: همه واحدهای پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی از سوی پیمانکار اصلی به پیمانکاران فرعی سپرده شد و واحدی در پالایشگاه وجود ندارد که دارای پیمانکار فرعی نباشد.

 

منبع: ایلنا

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار