کد خبر: ۴۵۸۵۷۹
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۸ 12 July 2017
رئیس کل بانک مرکزی در کمیسیون امنیت ملی گفت که تلاش می‌کنیم طی دو، سه ماه آینده مشکلات کلیه موسسات مالی را حل کنیم.

به گزارش ایسنا، جلسه کمیسیون امنیت روز گذشته با حضور ولی‌الله سیف رئیس‌کل بانک مرکزی و معاونانش،  اشراقی معاون حقوقی و امور مجلس نیروی انتظامی و مسئولان پولی و مالی برخی دستگاه‌های امنیتی برای بررسی مشکلات ایجاد شده برای سپرده‌گذاران در موسسات مالی و پولی برگزار شد.

رئیس‌کل بانک مرکزی در این جلسه با اشاره به سابقه موسسات مالی و پولی گفت:‌ بنده در ابتدای کارم نسبت به خطر موسسات مالی و پولی هشدار لازم را دادم چون در شرایطی که نرخ سود سرکوب‌شده و تورم بسیار بالا است، مثلا باعث رشد این‌گونه  موسسات می‌شود.

وی توضیح داد:‌ این‌گونه موسسات با وعده سود بیشتر شکل می‌گیرند و پول‌های مردم را جمع می‌کنند. عمده‌ترین فعالیت آن‌ها نیز بازپس‌دهی برخی از سپرده‌ها و خرید ملک بوده است که با توجه به رکود ملک و کاهش سپرده‌گذاری، ایجاد بحران طبیعی است.

سیف اضافه کرد: در حالی که با توجه به  قیمت کارشناسی املاک تراز موسسات درست بود اما واقعیت این بود که کسی برای آن کارشناسی‌ها پولی پرداخت نکرده است. ما برای حل مشکلات راه حل ارائه کردیم تا در اولین فرصت مشکل را حل کنیم. در دراز مدت اجازه فعالیت به چنین موسساتی را نمی‌دهیم. سعی می‌کنیم ظرف دو الی سه ماه آینده مشکلات کلیه موسسات را حل کنیم.

حیدری معاونت نظارت بانک مرکزی نیز در این جلسه ضمن تشریح نحوه عملیات هر یک از موسسات و سپرده سپرده‌گذاران گفت باید به نحوی عادلانه دارایی‌های موجود را بین سپرده‌گذاران کلان و خرد به نسبت دریافت سپرده‌هایشان توزیع کنیم.

بعد از توضیحات مسئولان بانک مرکزی، نمایندگان عضو کمیسیون امنیت ملی همچون دهقانی، کریمی قدوسی، ذوالنوری، کواکبیان، نقوی حسینی، برزگر، رضایی،‌ برومندی، جمالی،‌ حسن بیگی و نوریان نظرات خود را مطرح کردند.

در جمع‌بندی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با ابراز تاسف وضعیت موسسات مالی و اعتباری و مشکلات فراوان پیش‌آمده برای مردم، بر ضرورت حل هر چه سریع‌تر مشکلات و بازپرداخت پول سهامداران با مدیریت و تدبیر بانک مرکزی و برخورد قاطع متخلفان تاکید کرد.
منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار