سرپرست معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری استانداری خوزستان؛
دکتر سید علی بحرینی مقدم سرپرست معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری استانداری گزارشی از فعالیت ها و وظایف معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری استان خوزستان در دولت تدبیر و امید را ارائه دادند
کد خبر: ۴۲۲۰۴۱
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۷ 10 May 2017
به گزارش تابناک خوزستان  ، دکتر سید علی بحرینی مقدم سرپرست معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری استانداری خوزستان در نشست خبری با اصحاب رسانه گزارشی از فعالیت ها و وظایف معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری خوزستان در دولت تدبیر و امید را ارائه دادند . 

 دکتر سید علی بحرینی مقدم سرپرست معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری استانداری خوزستان گفت :در دولت تدبیر و امید ، بعد از تفاهم نامه برجام ،توافقات بین ایران و 5 کشور به نوعی شاهد پیشرفت سرمایه گذاری و اقتصادی در خوزستان بودیم. در این راستا فرصت های دراستان شناسایی شد و در دستور کار قرار گرفتند با محوریت معاونت اقتصادی، 34 فقره تفاهم نامه با رقم ۸ هزار و ۸۰۰ میلیون تومان انجام شد که طبق پیش بینی های انجام شده برای ۶هزار و ۴۲۵ نفر اشتغالزایی خواهد شد. 

سرپرست معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری استانداری خوزستان تصریح کرد: سرمایه گذار درخواست خود را به ستادی متشکل از نماینده سازمان های اعطای مجوز تقدیم می کند. اما به علت عدم پیش بینی زمانبندی کارایی لازم را ندارد و گاها بررسی این درخواست تا دو سال هم به طول می انجامد.

 بحرینی مقدم با اشاره به اینکه بیش از ۹۰ درصد این تفاهم نامه ها قطعیت یافته اند، اظهار داشت: یکی دیگر از اقدامات مهم در جذب سرمایه گذار، پنجره واحد سرمایه گذاری است، این امر در استان های دیگر با روش سنتی و غیر مؤثر انجام می شود. 

وی خاطر نشان کرد: با تأکید استاندار خوزستان سایت پنجره واحد سرمایه گذاری در خوزستان تهیه شد. از ۴ماه پیش با کمک ۴۰ دستگاه اجرایی کار آغاز شده تا باوجود ظرفیت قانونی نسبت به اصلاح این قانون اقدام کنیم. با اجرای این روند قطعا شاهد تحول در امر سرمایه گذاری خواهیم بود و طبق پیش بینی ها تا سه ماه آینده می توان از این سایت بهره برداری کرد.

 این مقام مسئول تأکید کرد: ۳۲۸ طرح کلان اقتصادی توسط دستگاه های اجرایی به عنوان پروژه های سرمایه گذای شاخص در استان انجام شده که ۲۱۸ از آنها با اعتباری معادل۱۶هزار میلیارد تومان در حال اجرا است که استان خوزستان را به لحاظ فرصت های سرمایه گاری متحول خواهد کرد. 

بحرینی درخصوص پرداخت تسهیلات توسط بانک ها بیان کرد: کل بانک های استان خوزستان بالغ بر ۲۱هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده اند که در این میان بانک های مسکن، ملی و کشاورزی به ترتیب بیشترین پرداختی را داشته اند. 

 بحرینی با اشاره به اینکه جمع کل سپرده های مردم در بانک های خوزستان ۲۹هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان است، اظهار داشت: بانک های ملی و تجارت بیشترین دریافتی را در سپرده ها داشه اند. 

وی یادآور شد: یکی از مأموریت های سال گذشته انعقاد تفاهم نامه بین استانداری و ستاد اجرایی فرمان امام خمینی(ره) بود که در مجموع اعتبار این پروژه ها ۲۱هزار میلیارد تومان است. ستاد اجرایی فرمان امام(ره) تعهد ساخت سه نیروگاه سیکل ترکیبی آبادان، دزفول و اندیمشک با اعتباری بالغ بر ۴هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان را برعهده گرفته است. 

بحرینی با اشاره به طرح احیای اراضی ۵۵۰هزار هکتاری خاطر نشان کرد: احیای اراضی ۵۵۰هزار هکتاری از سال ها پیش بنا بر فرمایش رهبری ابلاغ شد. در این دولت بیش از ۸۵ درصد فاز نخست این طرح انجام شده و فاز دوم نیز با ۲۲۰هزار هکتار تأمین اعتبار شده و پیش بینی می شود تحول عظیمی در بخش کشاورزی داشته باشیم. 

سرپرست معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری استانداری خوزستان گفت: با افتتاح این طرح فاصله ما با سایر استان ها بیشتر می شود چرا که حجم تولید محصولات کشاورزی به ۲۵ میلیون تن می رسد. 

بحرینی مقدم درخصوص میزان اشتغالزایی در استان نیز توضیح داد و گفت: بالغ بر ۲۳هزار و ۱۱۹ نفر توسط سامانه رصد صاحب شغل شدند که سهم سازمان صنعت بیش از سایر سازمان ها بوده است.

 دکتر بحرینی به کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید اشاره کرد و اظهار داشت: در مجموع حدود ۲هزار ۳۳۰ درخواست تشکیل جلسه در بخش هایی همچون کشاورزی و صنعت داشتیم که ۲هزار و ۷۰ جلسه استانی برای رفع این موانع برگزار شد. 

بحرینی یادآور شد: میزان صادرات استان در این دولت به لحاظ وزنی حدود ۶۲درصد و به لحاظ ارزشی ۴۲درصد رشد داشته است. 

وی با بیان اینکه محصولات پتروشیمی و فولاد بیشترین سهم کالاهای صادراتی استان را تشکیل می دهند، گفت: کشورهایی همچون افغانستان، بنگلادش، تایلند و تایوان بزرگترین بازار محصولات ما هستند.

 بحرینی مقدم با اشاره به اینکه آمار احداث و استفاده از پارک های علم و فناوری در خوزستان رشد داشته است، گفت: ۹۴۰ نفر در پارک ها و شرکت های دانش بنیان با ۶۵میلیارد تومان درآمد زایی فعالیت می کنند که نسبت به سه سال گذشته رشد ۲۲ درصدی را شاهد هستیم. 

سرپرست معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری استانداری خوزستان با بیان اینکه گندم خوزستان کیفیت بالایی دارد، گفت: در خوزستان یک میلیون و ۵۰۰هزار گندم باید در ۴۰ روز برداشت شود و این نیازمند زحمت و پیگیری های بسیاری است. 

 وی در پایان با بیان اینکه دامپروری و دامداری های استان شرایط خوبی نداشتند، گفت: بیش از ۷۰درصد شیر بزرگترین کارخانه لبنی استان ( شیر پگاه ) از خارج استان تهیه می شد که با پیگیری ها و رایزنی های صورت گرفته در حال حاضر ۵۰درصد شیراین کارخانه در داخل تأمین می شود و این رقم به ۶۰درصد در سال 96 و حتی بیشتر نیزخواهد رسید .
منبع: تابناک
برچسب ها: دکتر بحرینی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار