مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان با اشاره به توزیع ۳۰۰ قفسه کتاب در مدارس سطح استان، از پیگیری افزایش تعداد آن‌ها به یک هزار کتابخانه خبر داد.
کد خبر: ۱۱۳۷۴۹۹
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۷ 12 November 2023

تابناک خوزستان: مسعود حمیدی‌نژاد در مراسم آغاز توزیع ۳۰۰ قفسه کتابخانه در مدارس استان خوزستان که امروز (۲۱ آبان‌ماه) در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: اگر چه دنیا در حال تبدیل به دنیای دیجیتال و فضای مجازی است اما هیچ وقت هیچ چیز جای کتاب را پر نخواهد کرد و کتاب‌خوانی آثاری دارد که در فضای دیجیتال و مجازی پیدا نمی‌شود.

وی افزود: در برنامه معاونت پرورشی وزارت آموزش و پرورش بنا بر این است که تا حد ممکن بین دانش‌آموزان به ویژه دانش‌آموزان عشایری، کتاب توزیع شود. در این خصوص همزمان با آغاز هفته کتاب‌خوانی، حدود ۳۰۰ تا ۳۵۰ کتابخانه در مدارس سطح استان خوزستان راه‌اندازی خواهد شد.

مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان عنوان کرد: در حال پیگیری برای افزایش تعداد این کتابخانه‌ها به حداقل یک هزار کتابخانه هستیم. البته انتظار داریم نهاد کتابخانه‌های عمومی استان خوزستان، اداره‌کل ارشاد و استانداری نیز بتوانند تامین‌کننده کتاب باشند. ما بخش کمی از کتاب‌ها را تامین کرده‌ایم که حداقل هزینه آن ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان است و امیدواریم با تامین کتاب‌های بیبشتر، دانش‌آموزان را به ویژه در مناطق محروم و عشایری به کتاب و کتاب‌خوانی سوق دهیم.

حمیدی‌نژاد گفت: هر چه فضای بیشتری برای علم‌آموزی مهیا شود، توانایی بیشتری نیز شکوفا می‌شود. بسیاری از دانش‌آموزان مناطق روستایی، امکانی به غیر از خواندن کتاب‌های درسی ندارند اما اکنون، این فرصت فراهم شده است که با اجرای طرح جهش و توزیع کتب کمک درسی، عدالت آموزشی شکل بگیرد و نتیجه اجرای این طرح را نیز امسال در مقاطع ابتدایی و متوسطه دیدیم.

توزیع ۳۵۰۰ جلد کتاب در مناطق محروم و روستایی خوزستان

علی محسنی‌نسب، سرپرست معاونت پرورشی و فرهنگی اداره‌کل آموزش و پرورش خوزستان نیز در این مراسم گفت: توزیع ۳۰۰ قفسه کتاب و ۳ هزار و ۵۰۰ جلد کتاب ویژه کلاس‌های چندپایه روستایی و محروم در مدارس ابتدایی و متوسطه سطح استان خوزستان آغاز شده است.

وی با بیان اینکه هدف توزیع این کتاب‌ها، تجهیز کتابخانه‌های کلاس‌های چندپایه است، ادامه داد: موضوع این کتاب‌ها متفاوت و عمدتا در حوزه‌های اخلاقی، دینی، داستان، رمان، فرهنگی تربیتی و علمی است. در طرحی دیگر نیز مقرر شده است یک هزار قفسه کتابخانه در کلاس‌های چند پایه توزیع شود.

سرپرست معاونت پرورشی و فرهنگی اداره‌کل آموزش و پرورش خوزستان با اشاره به ظرفیت کتابخانه‌های مدارس گفت: در حال حاضر، در سطح استان خوزستان حدود ۴۰ هزار کتابخانه کلاسی داریم که قطعا این تعداد نسبت به تعداد کلاس‌ها، کم است. همچنین در مدارس، حدود ۳ هزار کتابخانه مدرسه‌ای وجود دارد.

محسنی‌نسب عنوان کرد: هر ساله در هفته کتاب و کتاب‌خوانی از ۲۴ تا ۳۰ آبان‌ماه ادامه، زنگ کتاب‌خوانی در خوزستان نواخته می‌شود و امسال نیز این زنگ در مدرسه بهار ناحیه یک اهواز با حضور مسئولان استان نواخته خواهد شد.

توزیع کتب رایگان میان دانش‌آموزان ابتدایی

سیده فرانک موسوی، معاون آموزش ابتدایی اداره‌کل آموزش و پرورش خوزستان نیز در ادامه گفت: در هفته کتاب و کتاب‌خوانی، در کار مشترک بین آموزش و پرورش اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، ۳۰۰ قفسه کتاب به همراه تعداد قابل توجهی کتاب ویژه کلاس‌های چند پایه در حوزه ابتدایی در حال توزیع است.

وی افزود: همچنین چهار برنامه کشوری شامل جشنواره کتاب ما، کوچه به کوچه با کتاب، من هم کتاب خریدم و یک زنگ با نویسنده در مدارس خوزستان در حال اجرا است.

معاون آموزش ابتدایی اداره‌کل آموزش و پرورش خوزستان گفت: کتاب‌های رایگان با هدف توسعه فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی در اختیار دانش آموزان قرار خواهد گرفت و شیوه نوشتن و نویسندگی نیز در طرح‌های در حال اجرا به دانش آموزان آموزش داده خواهد شد.

موسوی افزود: اردوهای فرهنگی ویژه دانش‌آموزان نیز طراحی شده است؛ از جمله بازدید از کتاب‌فروشی‌های شهر با هدف آشنایی دانش‌آموزان با کتاب‌های ویژه آن‌ها و افزایش سرانه مطالعه است.

منبع/ایسنا

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار