رییس سازمان جهادکشاورزی خوزستان گفت: تولید گندم در این استان در سال زراعی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ به یک میلیون و ۶۵۰هزار تن رسید.
کد خبر: ۱۰۵۲۵۸۵
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۹ 25 June 2022

خدارحم امیری زاده روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه این میزان تولید گندم با توجه به خشکسالی شدید یک رکورد جدید در تاریخ کشاورزی خوزستان محسوب می‌شود افزود: طبق شواهد حتی در شرایط ترسالی نیز شاهد تولید این میزان گندم در خوزستان نبوده ایم.

وی با بیان اینکه تاکنون یک میلیون و ۳۵۷هزار تن گندم به صورت تضمینی توسط غله و شبکه یکپارچه تعاون روستایی خوزستان از کشاورزان گندم‌کار خریداری شده است افزود: همچنین ۵۰هزار تن گندم بذری ذخیره سازی و بخشی از گندم تولیدی نیز توسط کشاورزان نگهداری شده است.

امیری زاده افزود:چنانچه بارش ها مناسب بود و ۸۰هزار هکتار از دیمزارهای استان به علت قطع بارش در ماههای بهمن ، اسفند و فروردین از بین نمی رفت تولید گندم در خوزستان حداقل ۲۰۰ هزار تن افزایش می‌یافت.

رییس سازمان جهادکشاورزی خوزستان با بیان اینکه پیش بینی تولید گندم حداکثر ۱.۲ میلیون تن و خرید تضمینی آن یک میلیون تن بود افزود: عملیات به موقع بهزراعی ، مبارزه با علف های هرز و خنکی هوا در فروردین ماه در افزایش تولید گندم بسیار موثر بود.

به گفته وی خرید تضمینی گندم از کشاورزان خوزستان هنوز به پایان نرسیده است و خرید به صورت پراکنده ادامه دارد.

امیری زاده دانش بنیان کردن کشاورزی ، بهره گیری از روش های آبیاری نوین ، بالابردن سطح علمی کشاورزان از طریق آموزش های ترویجی را از اولویت های مهم در افزایش تولیدات بخش کشاورزی خوزستان برشمرد و افزود: واقعیت این است هنوز کشاورزی خوزستان مکانیزه و علمی نشده و چنانچه بتوانیم در این مسیر حرکت کنیم این استان توان تولید ۲۵ میلیون تن محصولات کشاورزی تا سال ۱۴۰۴ را دارد.

استان خوزستان با تولید ۱۷.۵میلیون تن ، حدود ۱۴درصد کل محصولات کشور را تامین می کند و از این حیث در جایگاه اول قرار دارد.

خوزستان ۱.۲میلیون اراضی زیرکشت دارد که از این میزان ۵۵۰هزار هکتار زیرپوشش شبکه پیشرفته آبیاری است و بقیه از طریق چاه ها و کانال های سنتی آبیاری می شوند.

درصورت تامین آب ، زهکشی و تسطیح اراضی امکان توسعه اراضی کشاورزی خوزستان تا ۲.۲میلیون هکتار وجود دارد.

برچسب ها: کشاورزی ، گندم ، خوزستان
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار