با وجود گذشت حدود هشت ماه از زلزله اندیکا تاکنون هیچ واحدی تحویل اهالی نشده است اما استاندار خوزستان صحبت از تحویل 400 واحد و مدیر بنیاد مسکن استان از تکمیل 750 واحد تا پایان خرداد امسال می‌کنند.
کد خبر: ۱۰۴۵۶۹۸
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۱ 19 May 2022

به گزارش خبرگزاری فارس از اهواز، شهرستان اندیکا از 12 تا 17 مهرماه سال گذشته شاهد چند زمین لرزه بود که بزرگترین آن 5.7  درجه ریشتر قدرت داشت.

با توجه به خسارت وارد شده به 130 روستا، خسارت این زمین لرزه‌ها پنج هزار میلیارد ریال برآورد شده و  طبق برآورد صورت گرفته تعداد 980 واحد مسکونی آسیب دیده از زلزله نیاز به تخریب و بازسازی دارند و یکهزار و 950  واحد مسکونی باید بهسازی شوند.

استاندار: 400  واحد زلزله زده تکمیل شد

بر همین اساس، سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور در دومین سفر سرزده خود به  استان خوزستان به همراه معاون اول خود و رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی به منطقه اندیکا که یکی از محروم‌ترین مناطق این استان است سفر کرد و در جریان آخرین وضعیت این شهر زلزله زده قرار گرفت.

 

 

بنیاد مستضعفان سیمان مورد نیاز برای بازسازی این مناطق را برعهده گرفته است و بر اساس برآورد بنیاد مسکن، تمام سیمان مورد نیاز که حدود 20 هزار تن است، به صورت رایگان توسط بنیاد مستضعفان تأمین خواهد شد.

اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران کشور نیز گفته بود: هیچکدام از دستگاه‌های اجرایی در سطح ملی معطل اعتبارات نخواهند ماند و عملیات ساخت و ساز در مناطق زلزله‌زده اندیکا، پیش از تزریق اعتبارات به دستگاه‌ها در حال انجام است.

پس از گذشت حدود ۶ ماه از زلزله اندیکا در فروردین امسال صادق خلیلیان استاندار خوزستان در بازدید از این شهرستان از پایان عملیات ساخت و ساز بیش از 400 واحد از مجموع 980  واحد خسارت دیده در مناطق زلزله‌زده شهرستان اندیکا خبر داد.

این در حالی است که تحقیقات محلی  خبرنگار فارس نشان می‌دهد که تا کنون هیچ کدام از اهالی زلزله زده راهی خانه جدید خود نشده و پس از تحمل سوز سرما و وارد شدن به فصل گرما همچنان در چادر زندگی می‌کنند و منظور استاندار از ساخت و ساز، تنها ساخت اسکلت ساختمان‌ها بوده است.

بنیاد مسکن استان: تکمیل 750 واحد تا پایان خرداد

اما حسین جنتی مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خوزستان در رابطه با آخرین وضعیت ساخت و ساز واحدهای آسیب دیده از زلزله در شهرستان اندیکا، اظهار کرد: از مجموع 180  واحد آسیب دیده که 180 واحد شهری و 800 واحد روستایی هستند برای 750 واحد اسکلت درست کردیم و برای بالغ بر 500 واحد اجرای سقف صورت گرفت.

وی با بیان اینکه کار با سرعت در حال انجام است، افزود: چنانچه بانک‌های عامل همکاری و تسهیلات را به موقع به حساب مردم زلزله زده اندیکا واریز کنند طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته قرار است تا پایان خردادماه امسال بخش عمده‌ای از بازسازی را انجام و تحویل مردم دهیم.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خوزستان گفت: با توجه به اینکه واحدهای آسیب دیده به تناسب آزادسازی اقساط در حال تکمیل است، واحدهای آزاد سازی شده که 60 متری هستند با پول بلاعوض و تسهیلاتی که به آن‌ها تعلق گرفت تکمیل نمی‌شوند مردم نیز باید آورده‌ای داشته باشند.

جنتی بیان کرد: دیوار و سقف واحدها را که انجام دادیم اعتبارات ما تمام می‌شود و مابقی را باید مردم با آورده خود تکمیل کنند، کسانی که آورده ندارند پیگیر هستیم از طریق کمیته امداد و... بتوانیم مشکل آن‌ها را حل کنیم.

وی با تاکید اینکه آنچه در تعهد ما است را تا پایان خرداد به پایان می‌رسانیم، عنوان کرد: به ازای هر واحد 130 میلیون تسهیلات و 55 میلیون کمک بلاعوض که به تناسب این مبالغ باید در ساخت و ساز هزینه کنیم.

هیچ واحدی تحویل زلزله‌زدگان اندیکا نشد

سردار سعید قاسمی فرمانده قرارگاه جهادی و مهندسی متوسلیان در این رابطه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اهواز، در رابطه با آخرین وضعیت بازسازی منازل زلزله زده  شهرستان اندیکا، اظهار کرد: علیرغم حضور رئیس جمهور، معاون اول رئیس جمهور، رئیس بنیاد مستضعفان، معاون اقتصادی رئیس جمهور در محل مناطق زلزله زده اندیکا در چند ماهه گذشته هیچ کدام از وعده‌هایی که داده شد تا کنون محقق نشد.

 


 

وی  افزود: پس از گذشته هشت ماه از زلزله اندیکا تا کنون یک واحد هم به مردم تحویل داده نشده است در حالی که قرار بود حدود یک هزار واحد زلزله زده بازسازی و یا ساخته شود.

فرمانده قرارگاه جهادی و مهندسی متوسلیان با انتقاد  از اظهارات استاندار خوزستان مبنی بر تکمیل و تحویل 400 واحد به مردم زلزله زده اندیکا، گفت: بنده از همان ابتدای وقوع زلزله در منطقه حضور دارم به همین دلیل از  استاندار میخواهم فقط چهار واحد از این 400 واحد را به ما نشان بدهد.

سردار قاسمی بیان کرد: استاندار خوزستان در پاسخ به انتقاد ما گفت: منظور از تحویل 400 واحد، تحویل اسکت ساختمان است و اینطور نیست که مانند گروه‌های جهادی خانه را با کلید تحویل بدهیم.

وی خطاب به استاندار خوزستان و نماینده شهرستان اندیکا در مجلس عنوان کرد: ما به استاندار گفتیم تحویل دیوار و سقف خانه به زلزله زدگان چه دردی از آن‌ها دوا می‌کند؟

سردار قاسمی با بیان اینکه اکنون 10 باب منزل با اولویت تحویل به اهالی که دو فرزند معلول دارند ساخته شده است، گفت: گروه جهادی ما با همان مبلغ تسهیلات و پول بلاعوضی (۲۵۰ میلیون تومان) که به زلزله‌زدگان داده شده می‌تواند هر 27 روز یک واحد 72 متری استاندارد  را ساخته و با کلید تحویل مردم بدهد.

وی  با تاکید بر اینکه اکنون با توجه به نوساناتی که در قیمت مصالح ساختمانی به وجود آمد برای ساخت هر واحد به ۳۰۰ میلیون تومان پول نیاز داریم، افزود: این منازل در هفته آینده با حضور خیرینی که از خارج  استان و ایرانیان خارج از کشور برای ساخت و ساز منازل اهالی زلزله زده کمک کرده بودند تحویل خانواده‌های معلولین  می‌شود.

عوامل دولت قبل عزل شوند

سردار قاسمی در انتقاد از عملکرد بنیاد مسکن استان به دلیل اینکه این دستگاه در مقابل تسهیلات تعیین شده برای ساخت هر واحد مسکونی  فقط اسکلت ساختمان را تحویل اهالی می‌دهد، عنوان کرد: این سیاست غلطی است که از دولتهای گذشته وجود داشته  و مسئولان متولی فعلی بخش بزرگی از این سیاست‌ها هستند و با ادامه این روند نمی‌توانیم از این بحران خارج شویم.

وی در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه برای تکمیل ساخت و ساز منازل مردم چه کار باید کرد؟بیان کرد: بهترین راه حل این است که کلیه عوامل دولتی فشل و غیر انقلابی کنار زده شوند و از مصالح نوین و تکنولوژی روز دنیا استفاده شود که قطعاً برای این مهم نیاز به این اهرم فشار قوی داریم.

سردار قاسمی با تاکید بر اینکه مسئولان تا کنون یک واحد را هم تحویل مردم نداده‌اند، عنوان کرد: هم بانک و هم بنیاد مسکن استان طی قراردادی مردم را به بانک برده و از آن‌ها امضا گرفتند اما نسخه دوم این قرارداد را به هیچ یک از اهالی زلزله زده  ندادند به همین دلیل طبق این قرارداد نحوه پرداخت و اینکه چه زمانی و با چه کیفیتی واحدها تحویل اهالی داده می‌شود نیست.

وی افزود: با توجه به محرومیتی که در منطقه وجود دارد مردم قدرت باز پرداخت وام را برای این مدل خانه‌ها ندارند چرا که حداقل ۲۰۰ میلبون دیگر برای تکمیل واحدها نیاز دارند.

 

 

سردار قاسمی با انتقاد از اینکه استان به دست عوامل دولت گذشته مدیریت می‌شود، گفت: تمام دستوراتی که توسط رئیس جمهور و وزیر کشور داده شد از قبیل احداث جاده، ایجاده شبکه آبرسانی،  شبکه بهداشت، نوسازی مدارس و شبکه برق و... انجام نشد.

وی بیان کرد: رئیس جمهور پیگیر وضعیت مردم زلزله هستند اما نوع بورکراسی اداری در استان  روند کار را کند کرده است.

سردار قاسمی با بیان اینکه اندیکا یکصد سال عقب ماندگی دارد، گفت: در کل این شهرستان یک لودر، بلدوزر و یک کمپرسی دارد و مسئولان با این امکانات انتظار دارند محرومیت شهرستان را رفع کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس، اندیکا با مرکزیت شهر قلعه خواجه دارای سه بخش و با جمعیت حدود ۸۰ هزار نفر در شمال شرق خوزستان واقع است.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار