کد خبر: ۱۰۱۳۱۵۲
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۰ 01 December 2021

به گزارش خبرنگار ایانا در خوزستان خدارحم امیری زاده رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در نشست خبری که در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان با موضوع منابع آبی و کشت‌های پاییزه برگزار شد گفت: دشت خوزستان ۲.۲ میلیون هکتار زمین قابل کشت دارد که به دلیل کمبود آب و نبود شبکه آبیاری کافی، تاکنون تنها ۱.۲ میلیون هکتار زیرکشت قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه سالانه ۱۷.۵ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در استان تولید می‌شود که این میزان  معادل ۱۴ درصد کل محصولات تولیدی در کشور است افزود: اگر کل زمین‌های قابل کشت در خوزستان مورد استفاده قرار گیرند سهم استان در تولید محصولات کشاورزی کشور به بیش از ۲۰ درصد افزایش می‌یابد.

وی ادامه داد: مدیریت آب در بخش کشاورزی در دست وزارت نیرو است ولی زمین برای کشت در دست ما است از این رو هر برنامه ریزی برای توسعه کشاورزی خوزستان به آب وابسته است که مدیریت آن خارج از بخش کشاورزی است.

امیری زاده با بیان اینکه افزایش میزان بهره وری، استفاده از روش های آبیاری نوین، مکانیزاسیون و آموزش ترویجی در توسعه بخش کشاورزی استان تاثیرگذارهستند افزود: در کنار بهره وری درست از آب، باید سایر مولفه ها نیز مورد توجه قرار گیرد، چیزی که در دولت سیزدهم در اولویت قرار گرفته است.

رییس سازمان جهادکشاورزی خوزستان با اشاره به خشکسالی و تنش آبی شدید و پیامدهای آن در سال زراعی ۱۴۰۰- ۱۳۹۹  گفت: ۹۵درصد حیات بخش کشاورزی خوزستان به آب‌های سطحی و روان آبها بستگی دارد، از این رو کشاورزان امسال به دلیل کاهش آورد رودخانه‌ها با شرایط سختی دست و پنجه نرم می‌کنند.

وی همچنین افزود: کمبود آب و کاهش شدید ذخایر سدهای خوزستان سبب شده تا کشت کلزا و چغندرقند در مناطق شمالی استان و در حوضه دز ممنوع شود و کشت گندم آبی نیز که سال زراعی گذشته ۴۳۴ هزار هکتار بود در سال زراعی جاری به ۳۵۰ هزار هکتار کاهش یابد.  امیری زاده به خشکی فصل پاییز امسال و به تاخیر افتادن کشت محصولات اساسی در خوزستان که سبب کاهش تولید در واحد سطح نیز خواهد شد اشاره کرد و گفت: دلیل تاخیر کشت پاییزه، نبود آب کافی و نیز نبود بارش مناسب در سال آبی جاری است که برای خوزستان از اهمیت و تاثیرگذاری بسیار بالایی برخوردار است.

امیری زاده، مجموع نیاز آبی کشت پاییزی و کشت‌های دایمی همچون باغ ها و مزارع نیشکر را در خوزستان ۳.۳ میلیارد متر مکعب بیان کرد و افزود: تامین این میزان حقابه کشت پاییزی در خوزستان توسط سازمان آب و برق خوزستان امکان پذیر نبود از این رو تغییر الگوی کشت و جایگزینی برخی محصولات در دستور کار قرار گرفت تا بتوان کشت پاییزی را با به کارگیری روش هایی مدیریت کرد.

رییس سازمان جهادکشاورزی خوزستان گفت: امسال برای دومین سال متوالی کشت قراردادی در خوزستان با اضافه شدن گندم توسعه می‌یابد تا نگاه "تولید محور" به نگاه "تجاری سازی بخش کشاورزی" تبدیل شود.

امیری زاده با بیان اینکه راهبرد وزارتخانه متبوع  بر توسعه کشت قراردادی نیز متمرکز است افزود: امسال کلزا ، گندم و چغندرقند که سه کشت اساسی در خوزستان هستند به روند کشت قراردادی پیوستند تا جایگزین خرید تضمینی شوند.

وی با بیان اینکه کشت قراردادی به سود کشاورز است و کشاورز نگران فروش محصول خود نیست ادامه داد: این موضوع می‌تواند کشاورزی ما را از حالت"تولید محور" به تجاری محور" تبدیل کند چیزی که در کشورهای پیشرفته وجود دارد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی به تخصیص اخیر آب از سوی وزارت نیرو برای اجرای گام دوم طرح ۵۵۰هزار هکتاری رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و گفت: امسال ۴۵ هزار میلیارد ریال برای آماده سازی ۲۲ هزار هکتار از زمین‌های شرق و شمال شرق خوزستان در قالب گام دوم این طرح ملی اختصاص یافته است.

وی اعتبار مورد نیاز برای اجرای گام دوم این طرح، در سطح ۲۵۵ هزار هکتار را، ۸۰۰ هزار میلیارد ریال بیان کرد و افزود: در شرایط فعلی تامین این اعتبار از سوی دولت امکان پذیر نیست.

وی بیان کرد: گام نخست طرح ۵۵۰هزار هکتاری رهبر معظم انقلاب در سطح ۲۹۵ هزار هکتار از زمین‌های خوزستان و ایلام در اسفند ۱۳۹۷ با حضور معاون اول رییس جمهوری به بهره برداری رسید.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان نیاز آبی کشت‌های پاییزه و کشت‌های دایمی همچون باغ ها و مزارع نیشکر را در خوزستان ۳.۳ میلیارد متر مکعب بیان کرد و افزود: تامین این میزان حقابه کشت پاییزی در خوزستان توسط سازمان آب و برق خوزستان امکان پذیر نبود از این رو تغییر الگوی کشت و جایگزینی برخی محصولات در دستور کار قرار گرفت تا بتوان کشت پاییزی را با به کارگیری روش هایی مدیریت کرد.

رییس سازمان جهادکشاورزی خوزستان پیشنهاد کرد برای اجرای به هنگام و سریع گام دوم طرح ۵۵۰هزار هکتاری، ستاد اجرایی فرمان امام(ره) ، بنیاد مستضعفان و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا که از توانایی فنی و مالی بالایی برخوردار هستند وارد عمل شوند.

امیری زاده با ابراز نگرانی شدید از تغییر کاربری زمین‌های حاصلخیز خوزستان به ویژه در مناطق شمالی استان در یک دهه اخیر گفت: باید با نظارت قوی جلوی تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی و قطعه قطعه شدن آنها را گرفت چون این یک تهدید جدی برای حیات بخش کشاورزی استان است.

وی تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی را یک مشکل کشوری و ملی بیان کرد و افزود: قوانین موجود برای  جلوگیری از تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی بازدارنده نیست.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار