کد خبر: ۱۰۱۱۷۱۴
تاریخ انتشار: ۰۴ آذر ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۴ 25 November 2021

استاندار خوزستان گفت: تغییرات مدیریتی در استان را از ضعیف‌ترین مدیران آغاز می‌کنیم و در این زمینه به یک جمع‌بندی رسیده‌ایم.

به گزارش ایرنا صادق خلیلیان روز پنجشنبه با حضور در برنامه زنده رادیویی "گفت و گو" با بیان اینکه خوزستان مشکلات عدیده و عمیقی دارد و ما نسبت به این موضوع کاملا آگاه هستیم افزود: این مساله از زیرساخت‌ها مثل شبکه فاضلاب گرفته تا راه‌ها و جاده‌هایی که همچنان پس از گذشت سال‌ها تکمیل نشده پیدا است.

وی درباره دلایل وضع امروز خوزستان بیان کرد: "ساختارها" و "مناسبات" ۲ علتی هستند که مانع پیشرفت خوزستان شده‌اند؛در دولت منفعل مدیران هم به انفعال کشیده، و نظاره گر امور می‌شوند که چنین مدیرانی به درد ما نمی‌خورند.

استاندار خوزستان افزود: در ۲ ماه نخست شروع به کار خود،ابتدا مشکلات استان را بررسی کردیم و نیروهایی را که قابلیت انطباق با شرایط جدید، برای  عبور از این مشکلات را دارا هستند ارزیابی کردیم؛ صدها نفر را مورد بررسی قرار دادیم تا بتوانیم از ظرفیت‌های درون استان استفاده کنیم و نیازمند این نباشیم که از خارج استان مدیر بیاوریم.

 

۲ سوم فرمانداران و ۸۰ درصد مدیران کل خوزستان در معرض تغییر

وی ادامه داد: دو سوم فرمانداران خوزستان در معرض تغییر قرار می‌گیرند، و ۸۰ درصد مدیران کل به جز مواردی که فارغ از مباحث سیاسی و با تلاش شبانه روزی در حال تلاش هستند تغییر خواهند کرد.

خلیلیان با بیان اینکه استفاده از ظرفیت مدیران توانمند در جهت منافع خوزستان است بیان کرد: تغییرات مدیریتی از ضعیف‌ترین حلقه‌هایی که نمی‌توانند کار بکنند، یا خودشان را با شرایط دولت انقلابی و نظام تطبیق نداده‌اند یا انتصاب آنها براساس شایستگی نبوده بلکه براساس مناسبات سیاسی بوده، صورت می‌گیرد.

وی یکی از اشکلات ادارات خوزستان را  وجود انفعال دانست و گفت: این انفعال ناشی از وجود انفعال در هشت سال گذشته در دولت مرکزی است که به خوزستان نیز تسری پیدا کرده است؛ متاسفانه انفعال عجیبی در ادارات خوزستان حاکم است به طوری که وقتی قصد انجام کاری داریم تا آخرین بخش و قسمت آن را باید خودمان دنبال کنیم تا به نتیجه برسد.

استاندار خوزستان بیان کرد:پنج ماه از سال در اختیار دولت قبل بود و تا دولت جدید مستقر شود به طور قطع مقداری زمان بَر خواهد بود با این وجود کار را شروع کردیم تا بتوانیم مشکلات را حل کنیم اما ضرورت دارد چرخ‌های زنگ زده ادارات استان روغن کاری شود و تغییرات مدیریتی را اعمال کنیم.

وی ادامه داد: تغییرات مدیریتی را باید حتما انجام دهیم اما مهم‌تر از تغییرات مدیریتی تغییر فرآیندها است تا چرخه پیگیری‌ها سریعتر انجام شود.

حاکم بودن ساختار غیرمنعطف 

خلیلیان گفت: یکی از اشکالات اساسی در سطح کشور این است که به نظر می‌رسد در دهه‌های اخیر بیش از این که دست اندرکاران و مدیران بر مسایل کشور مسلط باشند و آن را اداره کنند، ادارات منجمد شده و ساختارهای غیرمنعطف بر کشور حکومت می‌کنند و این یک اشکال اساسی است که در خوزستان نیز آن را شاهد هستیم.

وی بیان کرد: ساختار اداراتی که غیرقابل انعطاف هستند و هر کدام هم مانع حرکت یکدیگر می‌شوند باید تغییر کند، هر چند این مساله کار را سخت می‌کند اما تصمیم بر این است حتما در این مسیر با قدرت کار را دنبال کنیم؛ همه باید دست به دست هم دهیم تا این فرآیندها و تسلط چرخه غلط که بر ساختار اداری خوزستان چنبره زده را کنار بگذاریم.

خلیلیان با اشاره به جایگاه خوزستان در اقتصاد کشور گفت: خوزستان  نخستین استان در تامین منابع بودجه‌ای کشور و دومین استان در تولید ناخالص ملی است؛ این استان مهد تولید انرژی و محل استقرار انواع صنایع است و نخستین تولید کننده کشاورزی کشور است برای همین بحث تجارت آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی افزود: روابط تجاری در خوزستان علاوه بر اینکه می‌تواند پشتوانه تولید استان و مسیری برای تجارت دیگر مناطق کشور باشد، می‌تواند برای استان اشتغالزایی و ارزش افزوده  به دنبال داشته باشد که در این راستا نیاز است اقداماتی انجام شود.

استاندار خوزستان با بیان اینکه بنادر استان از ظرفیت بسیار بالایی برخوردارند گفت: حدود ۷۰ درصد واردات کشور شامل کالاهای اساسی و مواد غذایی از بنادر خوزستان صورت می گیرد و نیز صادرات به سایر مناطق دنیا نیز از همین بنادر صورت می‌گیرد لذا هر چه راه‌های دسترسی به مناطق مرزی و دریایی بیشتر شود به اشتغالزایی نیز کمک بیشتری می‌شود.

وی با اشاره به وجود ۲ پایانه مرزی شلمچه و چذابه بیان کرد: در هفته نخست که عهده دار سمت استانداری خوزستان شدم در مرز چذابه حضور پیدا کردم؛ این مرز به سازماندهی و ساماندهی به ویژه در بخش بارگیری و تخلیه بار به سمت عراق، نیاز دارد تا تُجار بتوانند تسهیلاتی را آنجا داشته باشند؛ البته کار ساماندهی این مرز  به نظر من هنوز سرعت لازم را پیدا نکرده است که این مساله  را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

اقدامات انجام شده در شهرستان زلزله‌زده اندیکا

استاندار خوزستان با اشاره بازدیدهای مکرر و حضور میدانی در منطقه زلزله زده اندیکا بیان کرد:حضور من در اندیکا به منظور بررسی پیشرفت کارها بوده است و سعی شده به  اقدامات در دست انجام سرعت بخشیده شود؛ با توجه به شدت و ضعف آسیب‌های وارده در مناطق مختلف اندیکا، دستگاه های مربوطه در سطح ملی و استانی در منطقه بسیج شده‌اند.

وی با اشاره به انجام اقدامات اولیه از جمله توزیع چادر و تغذیه مورد نیاز زلزله زدگان اندیکا افزود: با توجه به اینکه این منطقه عشایری است و هنگام وقوع زلزله هنوز بسیاری از عشایر وارد منطقه نشده بودند فوتی نداشتیم و تنها ۱۵ نفر مصدوم شدند که به صورت سرپایی مداوا شدند؛ همچنین براساس ارزیابی صورت گرفته اعلام شد ۹۸۰ واحد تخریب و یک هزار و ۹۵۰ واحد نیز به تعمیر نیاز دارند.

خلیلیان همچنین با بیان اینکه در زلزله اندیکا ۸۰ مدرسه آسیب دید بیان کرد: بنا است این مدارس بازسازی و تعمیر شوند.

وی گفت: بخش دوم اقدامات شامل بازسازی و اسکان موقت و دایم ساکنان آسیب دیده از زلزله و برنامه‌ریزی برای دام آنها بود و در این زمینه از مصالح محلی و بومی منطقه استفاده شد.

اختصاص یک هزار و ۶۰ میلیارد تومان برای اندیکا

استاندار خوزستان با اشاره به برخی مصوبات دولت درباره اندیکا بیان کرد: بیش از یک هزار و ۶۰ میلیارد تومان اعتبارات برای اندیکا اختصاص داده شده که ۵۵۱ میلیارد تومان آن اعتبارت عمرانی و هزینه‌ای و ۵۱۲ میلیارد تومان نیز مربوط به تسهیلات است؛ تسهیلات به صورت بلند مدت و ۱۵ ساله در نظر گرفته شده که برای مناطق روستایی با بهره چهار درصد و برای مناطق شهری با بهره پنج درصد هستند.

وی ادامه داد: سعی ما بر این بود  به دلیل محرومیت اندیکا، علاوه بر مشکلات ناشی از زلزله، در مسیر محرومیت زدایی نیز حرکت کنیم به همین خاطر پس از سفر سرزده رییس جمهوری و برخی وزیران به اندیکا، مساله محرومیت زدایی منطقه در تصمیم‌گیری‌ها لحاظ شد و در ستادی که در مرکز برای این امر تشکیل شد تقسیم کار صورت گرفت.

خلیلیان، رسیدگی به راه‌های دسترسی و جاده‌ای را از مباحث مهم در اندیکا بیان کرد و گفت: در بازدیدهای مختلفی که داشتم راه دسترسی به برخی روستاها بسیار مشکل  است که برای رسیدن به آنها مجبور به استفاده از بالگرد بودیم؛ مسیرهای کوتاه برخی روستاها به دلیل سخت گذر، ساعت ها طول می‌کشید لذا کمک رسانی یا انتقال مصالح به برخی مناطق به سختی صورت می‌گرفت.

وی افزود: برای مناطقی که دسترسی به آنها راحت است از مصالح استاندارد استفاده می شود و برای مناطق سخت گذر نیز استفاده از مصالح بومی در نظر گرفته شده است.

استاندار خوزستان گفت: همچنین در حوزه آبرسانی و برق رسانی به روستاهای اندیکا نیز تصمیمات خوبی در ستاد مرکزی گرفته شده است.

از ۱۲ تا ۱۷ مهر گذشته، پنج زلزله بزرگ، که بزرگترین آن۵.۷ درجه در مقیاس امواج درونی زمین(ریشتر) در مرز استان‌های خوزستان و چهارمحال و بختیاری حوالی چلگرد رخ داد اندیکا را لرزاند. به گفته استاندار خوزستان این زمین لرزه‌ها بیش از پنج هزار میلیارد ریال به اندیکا خسارت وارد کرد. ۱۳۰ روستای شهرستان اندیکا بر اثر این زمین لرزه‌ها دچار خسارت شدند. 

شهرستان اندیکا در شمال شرق خوزستان با مرکزیت شهر قلعه خواجه دارای سه بخش و با جمعیت حدود ۸۰ هزار نفر است.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار